Stupa Chaukhandi

Coordinates: 25°22′27″N 83°01′25″E / 25.374102°N 83.023658°E / 25.374102; 83.023658
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stupa Chaukhandi
Stupa Chaukhandi
Informacion i përgjithshëm
StatusiMonument i ruajtur
Tipistupë
QytetiSarnathi
ShtetiIndi
Koordinatat25°22′27″N 83°01′25″E / 25.374102°N 83.023658°E / 25.374102; 83.023658
Përfundimimidis shekujve të IV-VI
PronarArchaeological Survey of India

Stupa Chaukhandi është një stupë e rëndësishme budiste e gjendur në Sarnath, 13 kilometra nga Varanasi në shtetin indian të Uttar Pradeshit. Stupat kanë evoluar nga varret tumore dhe shërbyen si një faltore për një relike të Budës.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stupa Chaukhandi në Sarnath

Stupa Chaukhandi mendohet se fillimisht ka qenë ndërtuar si një tempull i tarracuar gjatë Periudhës Gupta midis shekullit të IV dhe të VI për të shënuar vendin ku Buda dhe dishepujt e tij të parë u takuan duke udhëtuar nga Bodh Gaya për në Sarnath. Më vonë Govardhani, djali i një raxhai, e modifikoi stupën në formën e saj të tanishme duke ndërtuar kullën tetëkëndore për të përkujtuar vizitën e Humayunit, sunduesit të fuqishëm Mogul.[2] Sot stupa është një pirg i lartë i mbuluar me një ndërtesë tullash e kryesuar nga një kullë tetëkëndore. Ajo mirëmbahet nga Archaeological Survey of India.

Plinta të ndryshme në Stupën Chaukhandi
Plintë i Stupës Chaukhandi nga afër

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "History of Architecture - Shrines and temples". historyworld.net. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 18 dhjetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Chaukhandi Stupa". Varanasicity.com. Marrë më 16 tetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]