Jump to content

Suhoi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zyra qendrore e Sukhoi Company (SH.A.) / Byroja e Dizajnit Sukhoi.

JSC Sukhoi Company (Rusisht: ПАО «Компания „Сухой“) është një prodhues rus avionësh (ish-sovjetik), me seli në distriktin Begovoy, Okrug, Moskë,[1] që projekton avionë civilë dhe ushtarakë. Ajo u themelua në Bashkimin Sovjetik nga Pavel Sukhoi në 1939 si Sukhoi Design Bureau (OKB-51, prefiksi i zyrës së projektimit Su). Gjatë shkurtit 2006, qeveria ruse bashkoi Sukhoi me Mikoyan, Ilyushin, Irkut, Tupolev dhe Yakovlev si një kompani e re e quajtur United Aircraft Corporation.[2]

  1. ^ "Contacts : Sukhoi Company (JSC) Arkivuar 2011-08-31 tek Wayback Machine." Sukhoi. Retrieved on 17 December 2010. "23B, Polikarpov str., Moscow, 125284, Russia, p/b 604." (Direct link to map Arkivuar 2011-09-29 tek Wayback Machine) – Address in Russian Arkivuar 2011-08-29 tek Wayback Machine: "125284, Россия, Москва, ул. Поликарпова д. 23Б, а/я 604" (Direct link to Russian map Arkivuar 2011-09-29 tek Wayback Machine)
  2. ^ "Russian Aircraft Industry Seeks Revival Through Merger Arkivuar 2015-11-07 tek Wayback Machine." The New York Times. February 22, 2006.