Sulmet në Volgograd (2013)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Në dhjetor 2013, dy shpërthimet e ndara vetëvrasëse në ditë veç e veç në shënjestër të transportit masiv në qytetin e Volgograd të Rusisë jugore, duke vrarë 34 njerëz në përgjithësi, duke përfshirë të dy autorëve të krimit. Sulmet pasuan një autobus, bombardimet kryhet në të njëjtin qytet dy muaj më parë.

Më 29 dhjetor 2013, një bombardim vetëvrasës u zhvillua në Stacionin 1 Volgograd në qytetin e Volgograd te Rusisë jugore. Ajo vrau 18 vetë dhe plagosi të paktën 44, 38 prej të cilëve u shtruan në spital. Sulmi ndodhi rreth 00:45 sipas ores lokale ruse, i afërt me detektorë metali pranë hyrjes së stacionit. Bomba përmbante ekuivalentin e 10 kilogram të TNT. Pamjet e shpërthimit u kap nga dy kamera CCTV brenda stacionit dhe një jashtë.

Sulmi fillimisht ishte menduar të jetë kryer nga një sulmues vetëvrasës femra, të njohura ndonjëherë në rusisht si një shahidka ("Vejushet e Zeza"). Autoritetet identifikuar autorin e krimit si Oksana Aslanova. Megjithatë, ka pasur më vonë pasiguri si në identitetin e bombardues kurse ne disa agjenci lajmesh kanë deklaruar se autori i krimit është mashkull. Disa burime raportuan se mbiemri i autori i krimit ishte Pavlov më 30 dhjetor është raportuar se autori i krimit ishte një i konvertuar etnik rus në Islam nga qyteti i Volzhsk, në Republikën El Mari, me emrin e Pavel Pechenkin, i cili ndryshoi emrin e tij për Er-Rusi pas konvertimit në Islam. Ai u lind në një babai etnik rus, Nikolai, dhe një nënë myslimane, Fanaziya, që të dy u ankua ndaj djalit të tyre që të përmbahen nga dhuna dhe tentim për të gjetur atë në Dagestan më 7 janar disa gazeta raportoi se Pechenkin u lirua nga akuzës për të qenë i përfshirë me bombardimin.

Rritja e konfuzionin në disa gazeta qe gabimisht raportuan se Pechenkin ishte përgjegjës për shperthimin e 30 dhjetorit në Volgograd. Ekspertët dyshojnë se Doku Umarov, një militant islamik i cili ka bërë thirrje për sulme terroriste vetëvrasëse dhe ka një histori të mbështetur sulmet e kaluara, ishte pas sulmeve në Volgograd. Anëtarët e Vilayat Dagestan, pjesë e Emirateve te Kaukazit Umarov-së mori kredi për sulmin më 19 janar.

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi se të plagosur rëndë duhet të dergoheshin në Moskë për trajtim të specializuar.

Shpërthimi në autobusin më 30 dhjetor

Një sulm i dytë vetëvrasës u zhvillua në mëngjesin e datës 30 dhjetor në oren 08:30 sipas orës lokale ruse në rrethin Dzerzhinsky në Volgograd. Shpërthimi në shënjestër një trolejbus No. 1233 te 15A rrugë, e cila lidh një periferi të zonës Volgogradit me qendren e qytetit, si ajo po kalonte një nga tregjet e qytetit. Nga fotografive të dëshmitarëve okularë, duket se shpërthimi ndodhi në pjesën e prapme të trolejbus. Sulmi vrau 16 vetë dhe plagosi 41, 27 prej të cilëve u shtruan në spital. Mbetjet e bombardues me gjininë mashkullore ishin vendosur dhe dërguar për testim gjenetik.

Përgjegjësi

Më 19 janar 2014, ne një deklaratë video të pretenduar për shpërthimet ishte e postuar në faqen e internetit të Vilayat Dagestan, një nëngrup i Emirateve të Kaukazit. Video tregon dy burra rus foles, të identifikuara si Sulejman dhe Abdurakhman, përgatitjen eksplozivë dhe leukoplast ata në trupin e tyre.

Reagimet

Rusi: Qirinj dhe lule pranë ndërtesës së përfaqësuesve rajonit Volgograd në Moskë

Guvernatori rajonal i shpallur pesë ditë i zi për viktimat. Ministria e Punëve të Brendshme urdhëroi përgjithësi forcuar sigurinë në objektet e transportit në mbarë vendin. Sekretari i Këshillit të Sigurimit rus Nikolai Patrushev thirri një takim të veçantë të Anti-Terrorizmit Kombëtar Komiteti për të diskutuar veprimet e mundshme terroriste dhe kundërmasa. Vullnetarë dhe Kozak ishin mobilizuar për të siguruar mbrojtje shtesë. Shefi i departamentit kryesore të Ministrisë së Brendshme të Volgogradit morren komandën operacionale të stafit të Volgogradit dhe ministrisë së brendshme qe akademia dhe të trupat të vendosen në qytetin e Kalach.

Njerëzit vunë lule dhe ndezën qirinj pranë ndërtesës së përfaqësuesve rajonit Volgograd në Moskë për të shprehur solidaritetin e tyre me viktimat.

Një zëdhënës i Komitetit të Hetimit deklaroi se eksplozivët e përdorur në të dy shpërthimet ishin identike dhe se sulmet ishin prandaj i lidhur.

Vladimir Putin fluturoi në Volgograd më 1 janar 2014 pas dërgimin televiziv te fjalimin e tij zakonor te Vitit të Ri, kjo duhej të ri-regjistrohen në mënyrë që ai të mund të përmend bombardimet në Volgograd. Menjëherë pas uljes në Volgograd ai mbajti një fjalim në një takim me zyrtarë të lartë rajonale dhe federale për të diskutuar "çfarë po bëhet këtu dhe të gjithë në të gjithë vendin për të ruajtur sigurinë publike "dhe tha se" kryesiv te krimit të kryer këtu në Volgograd ka nevojë për komente shtesë. Pa marrë parasysh se çfarë i motivon kriminelët, nuk ka asnjë justifikim për vrasjen e civilëve, veçanërisht grave dhe fëmijëve. Ai u zotua se vendi i tij do të vazhdojnë të luftojnë terroristët derisa të gjithë janë eliminuar dhe se forcat ruse do të "bëjë të pamundurën për të mbrojtur gratë dhe fëmijët gjatë operacioneve të tyre" lule. Pas takimit, ai e përcaktuara në faqja e sulmit autobusin dhe viktima të vizituara që ishin duke u trajtuar në një nga spitalet e qytetit.

Më 1 janar, ikona ortodokse e quajtur Zemra Softener e keqes u dërgua rreth Volgograd në një helikopter. Një shërbim lutje për viktimat u mbajt në Katedralen Kazan.

Ndërkombëtar

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen ka dënuar sulmin si "barbar" dhe tha se "NATO dhe Rusia qëndrojnë së bashku në luftën kundër terrorizmit, duke përfshirë edhe duke punuar së bashku në teknologjinë për të parandaluar sulme ndaj sistemeve të transportit publik." Komiteti Olimpik Ndërkombëtar shprehu keqardhje për viktimat dhe nënvizoi se ata besonin se masat e sigurisë e Rusisë për lojrat olimpike do të jetë adekuat.

Qeveria e Kilit lëshoi ​​një deklaratë që dënon "në mënyrën më të fuqishme sulmeve terroriste", duke shtuar se "qeveria dhe populli i Kilit do ti dorëzojë qeverisë dhe popullit të Federatës Ruse dhe familjeve të viktimave ngushëllimet më të thella dhe ndjenjat e solidaritetit ". Presidenti i Izraelit tha:" Zemra ime shkon jashtë për ata që janë prekur nga vepra urryer dhe nga sulmet e mëparshme të cilat kanë goditur Rusinë ", ndërsa kryeministri u shpreh: "Unë nuk kam asnjë dyshim se qytetarët e Volgograd do të vazhdojë të demonstrojë aftësinë ripërtëritëse, zgjidhjen dhe guxim për të cilat qyteti i tyre është i njohur. Mendimet dhe lutjet tona janë me ju dhe popullit rus në këtë kohë të vështirë. Qeveria e Kolumbisë, përmes Ministrisë së saj të Punëve të Jashtme, dënuan sulmet e kryera në Volgograd dhe shprehu ngushëllimet e tij për familjet e viktimave. Kolumbia gjithashtu deklaroi se ajo "e konsideron luftën kundër terrorizmit prioritet në mesin e të gjitha kombeve" dhe se "bashkëpunimi i ndërsjellë është mënyra më efektive për të ndaluar atë". Shtetet e Bashkuara gjithashtu dënoi bombardimet, duke thënë se "Shtetet e Bashkuara qëndron në solidaritet me popullin rus kundër terrorizmit".

Hetimi dhe Gjykimi

Sipas hetimeve zyrtare, shpërthimet u organizua nga një grup terrorist të quajtur Kadarskaya bazuar në Dagestan dhe e udhëhequr nga Dzhamaltin Mirzayev. Anëtarët e tjerë të përfshirë në planifikimin ishin Yusup Yakhyayev, Nasrulla Temirkhanov, Arsen Dadayev, Alautdin Dadayev dhe Ibragim Magomedov; vetëshpërthyesit ishin Pyetësi Samedov (bombarduesi i stacionit te trenit) dhe Sulejman Magomedov (Bombardusi i trolejbusit). Dy vëllezër shofer kamioni, Magomednabi Bagirov dhe Tagir Bagirov, çuan bombarduesit në Volgograd nga Dagestan, dhe fshehen ata në banesen e tyre. Bagirov dinite qe njerëzit se ata ishin të makinës janë të përfshirë me një qelizë terroriste, por nuk ishin në dijeni të planeve të tyre përfundimtar bombardimeve.

Mirzayev, Temirkhanov, Yakhyayev dhe Arsen Dadayev u vranë nga të zbatimit të ligjit më 5 shkurt 2014, gjatë një bastisje. Ibragim Magomedov u arrestua gjatë të njëjtës bastisjes dhe dëshmoi kundër Alautdin Dadayev, i cili u arrestua më 20 shkurt 2014. Sasi të mëdha të armëve dhe mjeteve shpërthyese janë gjetur në shtëpinë e Dadayev-së pas arrestimit të tij.

Më 5 dhjetor 2014 Alautdin Dadayev dhe Ibragim Magomedov u gjetën fajtorë për pjesëmarrje në formimin e armatosura ilegale dhe ndihmën veprimtarisë terroriste (nenet 208/2 dhe 205,1 / 3 i Kodit Penal të Rusisë), dhe u dënua me 19 vjet burgim. Vëllezërit Bagirov u gjetën fajtor për ndihmën pjesëmarrësit e formacioneve të armatosura ilegale (nenet 33/5, 208/2) dhe u dënua me 3 vjet, 10 muaj burgim secili.