Superkupa e basketbollit e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Superkupa e basketbollit e Shqipërisë është një kompeticion që konsiston në një finale të vetme mes fituesve të Ligës dhe Kupës dhe është evenimenti i tretë më i rëndësishëm pas Ligës së Basketbollit të Shqipërisë dhe Kupës së Basketbollit të Shqipërisë. U themelua në vitin 1999 nga FSHB.

Ekipi me më shumë trofe është PBC Tirana, që e kanë fituar këtë kupë për numrin rekord 8 herë.[1]


Fituesit[redakto | redakto tekstin burimor]

Më poshtë janë fituesit e Superkupës:

Sezoni Fituesit
1999 BC Vllaznia
2000 BC Dinamo
2001 PBC Tirana
2002 BC Dinamo
2003 PBC Tirana
2004 BC Valbona
2005 BC Valbona
2006 BC Valbona
2007 BC Valbona
2008 PBC Tirana
2009 PBC Tirana
2010 PBC Tirana
2011 PBC Tirana
2012 PBC Tirana
2013 BC Kamza Basket
2014 BC Kamza Basket
2015 BC Kamza Basket
2016 BC Kamza Basket
2017 PBC Tirana


Renditja Trofeve[redakto | redakto tekstin burimor]

PBC Tirana 8 herë

BC Kamza Basket 8 herë

BC Dinamo 2 herë

BC Vllaznia 1 herë


  • BC Kamza Basket e fitoi 4 herë kupën si BC Valbona.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]