Suzan-Lori Parks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Suzan-Lori Parks
SuzanLoriParksByEricSchwabel.jpg
Ditëlindja:10 maj 1963
Vendlindja:Fort Knox, Kentucky Flag of the United States.svg SHBA
Kombësia:Amerikane
Zhanri:Drama

Suzan-Lori Parks (10 maj, 1963) është një dramaturge, skenariste dhe noveliste amerikane. Drama e saj, e vitit 2001 Topdog/Underdog e fitoi Çmimi Pulitzer në vitin 2002; Parks është gruaja e parë afrikano-amerikan që ka arritur këtë nder[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Sinner's Place (1984)
 • Betting on the Dust Commander (1987)
 • Imperceptible Mutabilities in the Third Kingdom (1989)
 • The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World (1989-1992)
 • Pickling (1990) (radio play)
 • Third Kingdom (1990) (radio play)
 • Locomotive (1991) (radio play)
 • Devotees in the Garden of Love (1992)
 • The America Play (1994)
 • Venus (1996)
 • In The Blood (1999)
 • Fucking A (2000)
 • Topdog/Underdog (2001)
 • 365 Days/365 Plays (2006)
 • Ray Charles Live! (2007)
 • Father Comes Home from the Wars (Parts 1, 8 & 9) (2009)
 • The Book of Grace (2010)
 • Porgy and Bess (2011) (adaptation with Diedre L. Murray)
 • Father Comes Home From The Wars (Parts 1,2&3) (2014)

Skenare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 prill 2016. Marrë më 18 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Str rightmost/ Suzan-Lori Parks në IMDb