Sverigedemokraterna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jimmie Åkesson, kryetar i partisë Sverigedemokraterna

Sverigedemokraterna (Shqip: Demokratët Suedezë) është parti politike ne Suedi e themeluar në vitin 1988.[1][2] Partia e përshkruan veten si parti e anës së djathtë. Partia ka rrënjë fashtistes sudeze dhe ishte pjesë e lëvizjes supermacia e bardhë në vitet 1980; fillimisht, ajo u karakterizua parti ekstremiste. Ndër zyrtarët e partisë themelore ishin disa njerëz që kishin shprehur më parë mbështetje të fortë për ideologjinë e Nazizmit.[3][4] Jimmie Åkesson është kryetar i partisë që nga maji 2005.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sverigedemokraternas vitbok 1988–2014 (PDF), SE: Expo, arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 shtator 2014, marrë më 25 prill 2018  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ Widfeldt, Anders (2015). Extreme Right Parties in Scandinavia. Routledge.  978-0-415-26589-8. 
  3. ^ "Här bildar nazisterna partiet SD – i Malmö". Kvällsposten (në Swedish). 14 September 2014. Marrë më 2 May 2017. 
  4. ^ "Nazist arbetade för SS – var med och grundade SD". Svenska Dagbladet. 1 maj 2017. Marrë më 2 maj 2017. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]