Sverigedemokraterna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jimmie Åkesson, kryetar i partisë Sverigedemokraterna

Sverigedemokraterna (Shqip: Demokratët Suedezë) është parti politike ne Suedi e themeluar në vitin 1988.[1][2] Partia e përshkruan veten si parti e anës së djathtë. Partia ka rrënjë fashtistes sudeze dhe ishte pjesë e lëvizjes supermacia e bardhë në vitet 1980; fillimisht, ajo u karakterizua parti ekstremiste. Ndër zyrtarët e partisë themelore ishin disa njerëz që kishin shprehur më parë mbështetje të fortë për ideologjinë e Nazizmit.[3][4] Jimmie Åkesson është kryetar i partisë që nga maji 2005.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sverigedemokraternas vitbok 1988–2014 (PDF), SE: Expo, arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 shtator 2014, marrë më 25 prill 2018 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Widfeldt, Anders (2015). Extreme Right Parties in Scandinavia. Routledge. ISBN 978-0-415-26589-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Här bildar nazisterna partiet SD – i Malmö". Kvällsposten (në suedisht). 14 shtator 2014. Marrë më 2 maj 2017.
  4. ^ "Nazist arbetade för SS – var med och grundade SD". Svenska Dagbladet. 1 maj 2017. Marrë më 2 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]