Jump to content

Svetlana Alexievich

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Svetlana Alexievich
Svetlana Alexievich, gjatë një diskutimi në Roter Salon (Red Salon) në Berlin,
8 shkurt 2011
U lind më31 maj 1948
Stanislav, Ukraininë, Bashkimi Sovjetik
Kombësiabjelloruse
Gjinitë letraregazetare, shkrimtare

Svetlana Alexandrovna Aleksijević (rus: Svetlana Alexandrovna Aleksievič;.. BLR Svetlana Alâksandraŭna Aleksíevíč, e lindur më 31 maj 1948 në Stanislav, tani Ivano-Frankivsk) gazetare dhe shkrimtare bjelloruse e cila krijon në rusisht. Për "shkrimin polifonik, i cili është një monument për vuajtjet dhe guximin e kohës sonë", ajo më 8 tetor 2015 u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi[1][2][3][4]. "Me metoda të jashtëzakonshme, kolazh me kujdes përzier të zërave të njeriut, Aleksijević thellon të kuptuarit tonë gjatë gjithë një epokë ", që ishte arsyetim nga Akademia Suedeze.

Alexievich u lind në Stanislav, qytet në Ukrainen perendimore. Babai i saj ishte nga Bjellorusia ndërsa e ema ishte Ukrainase. Vetë ajo u rrit në Ukrainë.

Libri i saj i parë War's Unwomanly Face u publikua në vitin 1985. Ky libër u printua në menyrë të vazhdueshme dhe u shit në më shumë se dy milion kopje. Duke qenë se librat e saj u përkthyen kryesisht në Bjellorusisht, ajo ishte më e njohur në këtë vend.

Alexievich ka marë shumë çmime ndërkombëtarë, duke përfshirë:

 • 996 Çmimin Tucholsky-Preis (Swedish PEN) [5]
 • 1997 Çmimin Andrei Sinyavsky [26][27]
 • 1998 Çmimin Leipziger në European Understanding [6][7]
 • 1998 Çmimin Friedrich-Ebert-Stiftung
 • 1999 Çmimin Herder
 • 2005 Çmimin National Book Critics Circle Award, Voices from Chernobyl
 • 2007 Oxfam Novib/PEN Award [8]
 • 2011 Ryszard Kapuściński Award për literaturë (Polish)
 • 2013 Çmimin për paqen German Book Trade [9]
 • 2013 Prix Médicis essai, La Fin de l'homme rouge ou le temps du désenchantement (Время секонд хэнд)[30]
 • 2015 Çmimin Nobel në Literatur[10]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ Blissett, Chelly. "Author Svetlana Aleksievich nominated for 2014 Nobel Prize Arkivuar 7 janar 2015 tek Wayback Machine". Yekaterinburg News. January 28, 2014. Retrieved January 28, 2014.
 2. ^ Treijs, Erica (8 tetor 2015). "Nobelpriset i litteratur till Svetlana Aleksijevitj" [Nobel Prize in literature to Svetlana Aleksijevitj]. www.svd.se. Svenska Dagbladet. Marrë më 8 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  Svetlana Alexievich wins Nobel Literature prize, BBC News (8 October 2015)
 3. ^ "Svetlana Alexievich, investigative journalist from Belarus, wins Nobel Prize in Literature". Pbs.org. 2013-10-13. Marrë më 2015-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Colin Dwyer (2015-06-28). "Belarusian Journalist Svetlana Alexievich Wins Literature Nobel : The Two-Way". NPR. Marrë më 2015-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Svetlana Alexievich". internationales literaturfestival berlin. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2020. Marrë më 10 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Svetlana Alexievich: Voices from Big Utopia". Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2015. Marrë më 10 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Friedenspreis des deutschen Buchhandels 2013" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 10 janar 2014.
 8. ^ "Fatou Jaw Manneh Amongst Four Writers Honoured By Oxfam Novib/PEN". FOROYAA Newspaper. 20 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2013. Marrë më 10 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Marie Darrieussecq reçoit le prix Médicis pour "Il faut beaucoup aimer les hommes"". Le Monde (në frëngjisht). 12 nëntor 2013. Marrë më 13 nëntor 2013.
 10. ^ Armitstead, Claire; Flood, Alison; Bausells, Marta (8 tetor 2015). "Nobel prize in literature: Svetlana Alexievich wins 'for her polyphonic writings' – live". www.theguardian.com. The Guardian. Marrë më 8 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)