Jump to content

Svetlana Gannushkina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Svetlana Gannushkina në 2009

Svetlana Alekseevna Gannushkina (rusisht: Светла́на Алексе́евна Га́ннушкина, e lindur më 6 Mars 1942) është një matematiciene dhe aktiviste e të drejtave të njeriut në Rusi, e cila u raportua të ketë qenë edhe një pretendente serioze për Çmimin Nobel të Paqes 2010 [1]

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gannushkina punoi për shumë vite si profesoreshë e matematikës në një universitet të Moskës. Në vitin 1990, ajo ndihmoi në themelimin e grupit Citizens's Assistance (Grazhdanskoe Sodeistvie), një OJQ e cila lobon për të drejtat e njeriut, veçanërisht ato të emigrantëve dhe refugjatëve në shoqërinë ruse. Që nga viti 2015, organizata është etiketuar si " agjente e huaj " nga qeveria ruse.

Gannushkina është anëtare e Këshillit Presidencial për Shoqërinë Civile dhe të Drejtat e Njeriut. Ajo është gjithashtu në Këshillin e Memorialit, një shoqëri dedikuar përkujtimit të viktimave të shtypjes Sovjetike.

Njohja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2006, asaj iu dha Çmimi Homo Homini për aktivizmin e të drejtave të njeriut nga grupi çek 'Njerëz në Nevojë'.

Në vitin 2016, Gannushkina fitoi Çmimin për të Drejtën e Jetesës, shpesh të referuar si "Çmimi Alternativ Nobel", në Stokholm, Suedi, "për angazhimin e saj me dekada të tëra në promovimin e të drejtave të njeriut dhe drejtësisë për refugjatët dhe migrantët e detyruar, dhe tolerancën midis grupeve të ndryshme etnike".[2]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. "Interneti 'në funksion' të Çmimit Nobel për Paqe". Lajmet BBC. 10 Mars 2010. Marrë më 19 Janar 2012.

2. Çmimi Nobel për Paqe: Kush do të fitojë këtë vit? BBC News (6 Tetor 2016)

3. "Mbrojtësja e të Drejtave të Njeriut në Rusi: Svetlana Alekseevna Gannushkina". Amnestia Ndërkombëtare. 9 dhjetor 2008. Marrë më 19 janar 2012.

4. "Përfituesit e mëparshëm të Çmimit Homo Homini". Njerëz në Nevojë. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2011. Marrë më 17 prill 2011.

5. "Svetlana Gannushkina | Çmimi i duhur për jetesën". www.rightlivelihoodaward.org. Marrë më 14 maj 2018.

  1. ^ "Internet 'in running' for Nobel Peace Prize". BBC News. 10 mars 2010. Marrë më 19 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Svetlana Gannushkina | The Right Livelihood Award". www.rightlivelihoodaward.org (në anglishte amerikane). Marrë më 14 maj 2018.