Svetosllav Simeonov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Svetoslav Simeonov Trpkov është një avokat, oficer ushtarak dhe personazh publik bullgar me prejardhje shqiptare nga Maqedonia .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në vitin 1883 në fshatin Varben të Dibrës, atëherë në Perandorinë Osmane. Ai është një i krishterë bullgar me origjinë shqiptare. U diplomua në “Juridik” dhe u bë jurist. Ai u shpërngul në Bullgarinë e Lirë dhe u vendos në Vidin, duke marrë pjesë aktive në jetën publike të bullgarëve maqedonas që emigruan në Bullgarinë e Lirë. U bë anëtar i Unionit të Vëllazërisë Maqedonase dhe ishte kryetar i Vëllazërisë Bamirëse Maqedonase në Vidin. [1]

Mori pjesë si toger rezervë në Ushtrinë Bullgare në Luftën e Parë Botërore dhe u nderua me Urdhrin e Shën Aleksandrit. [2] Ai u ngrit në gradën e kolonelit. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Светослав Симеонов от с. Върбен, Горна Река, Реканско, Вардарска Македония". Онлайн библиотека „Струмски“. Marrë më 27 август 2020 г. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  2. ^ Държавен военноисторически архив, ф. 40, оп. 1, а.е. 221, л. 50