Sylvia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sylvia
Sylvia.jpg
Viti i prodhimit: 2003
Regjia: Christine Jeffs
Prodhuesi: {{{producenti}}}
Skenaristi:
Interpretojnë: Gwyneth Paltrow
Daniel Craig
Jared Harris
Amira Casar
Muzika:
Kinematografia:
Prerja: {{{cutter}}}
Studio: {{{studio}}}
Shpërndarë nga: Focus Features (USA)
Data(t) e lëshimit: 17 tetor, 2003
Kohëzgjatja: 210'
Shteti: Anglia
Gjuha: (angleze)
Vlerësimi:
I paraprirë nga {{{I_parapritur_nga}}}
I ndjekur nga {{{I_ndjekur_nga}}}
[{{{webfaqja}}} Faqja zyrtare]
IMDb.Logo.png Sylvia
SylviaAll Movie Guide

Sylvia është një film anglez i vitit 2003, i regjisores nga Zelanda e Re, Christine Jeffs, e cila është bazuar në një ngjarje të vërtetë për artin, dashurinë dhe për jetën në bashkëshortësi të dy shkrimtarëve më të njohur të shekullit të 20-të, shkrimtares amerikane Sylvia Plath dhe poetit anglez Ted Hughes.

Yjet në film janë Gwyneth Paltrow (si Sylvia Plath), Daniel Craig (si Ted Hughes), Jared Harris (si Al Alvarez), Amira Casar (si Assia Wevill) dhe Blythe Danner (si Aurelia Plath).

Frieda Hughes, vajza e Sylvias dhe Tedit është distancuar nga ky film, duke menduar se kjo e eksploaton vdekjen e nënës së saj.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Jamie Wilson, Gurdian Unliited, accessed September 23, 2007.

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]