Sylvia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sylvia
Sylvia.jpg
Viti 2003
Regjia Christine Jeffs
Prodhimi {{{producenti}}}
Skenari
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Gwyneth Paltrow
Daniel Craig
Jared Harris
Amira Casar
Muzika
Kinematografia
Montazhi {{{cutter}}}
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Focus Features (USA)
Data e daljes në kinema 17 tetor, 2003
Kohëzgjatja 210'
Shteti Anglia
Gjuha (angleze)
Vlerësimi
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga {{{I_parapritur_nga}}}
Pasohet nga {{{I_ndjekur_nga}}}


Sylvia është një film anglez i vitit 2003, i regjisores nga Zelanda e Re, Christine Jeffs, e cila është bazuar në një ngjarje të vërtetë për artin, dashurinë dhe për jetën në bashkëshortësi të dy shkrimtarëve më të njohur të shekullit të 20-të, shkrimtares amerikane Sylvia Plath dhe poetit anglez Ted Hughes.

Yjet në film janë Gwyneth Paltrow (si Sylvia Plath), Daniel Craig (si Ted Hughes), Jared Harris (si Al Alvarez), Amira Casar (si Assia Wevill) dhe Blythe Danner (si Aurelia Plath).

Frieda Hughes, vajza e Sylvias dhe Tedit është distancuar nga ky film, duke menduar se kjo e eksploaton vdekjen e nënës së saj.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jamie Wilson, Gurdian Unliited, accessed September 23, 2007.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]