Amira Casar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amira Casar
Amira Casar Cannes 2013 3.jpg
Amira Casar në Festivalin e Kanës në vitin 2013
Lindi më 1 maj 1971
Vendlindja Londër, Angli
Profesioni Aktore

Amira Casar (e lindur më 1 maj të vitit 1971) është një aktore e cila u rrit në Angli, Irlandë dhe Francë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amira është vajza një babai kurd dhe e një nëne ruse.[1] Ajo lindi në Londër dhe më pas u rrit në Angli dhe Francë. Ajo studioi dramë në Conservatoire National d'Art Dramatique de Paris midis viteve 1991 dhe 1994.[2] Ajo flet rrjedhshëm në gjuhën angleze dhe frënge dhe ka punuar në gjermanisht, italisht dhe spanjisht.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amira Casar në Festivalin e Filmit në Berlin në vitin 2017

Roli i parë i Casar ishte në filmin e Erreur de jeunesse (francez) të vitit 1989 nga Radovan Tadiç.[3] Ajo ka luajtur rolin e Sandra Benzakhem në filmin La Vérité si je mens, të vitit 1997, për të cilën ajo ishte nominuar për Çmimin César për aktoren më premtuese.[4] Më vonë ajo u shfaq në dy vazhdimet e filmit, në vitin 2001 dhe në vitin 2012.[5][6]

Casar portretizoi Myriem në How I killed Father (në vitin 2001) nga Anne Fontaine;[7] Assia Wevill në Sylvia (2003) nga Christine Jeffs[8] roli kryesor i Gruas në film erotik Catherine Breillat Anatomia e ferrit (2004)[2][9] dhe Eva në Paint or Make Love (2005) nga Arnaud dhe Jean-Marie Larrieu, e cila u propozua për Palme d'Or në Festivalin e Filmit të Kanës në 2005.[10] Rolet e tjera përfshijnë Marianne in Hypnotized dhe Hysterical (2002),[11] një film i Claude Duty i cili fitoi Grand Rail Artë në Festivalin e Filmit në Kanë 2002; Malvina van Stille në Piano Tuner e Tërmeteve nga Brothers Quay (2005); [12] Marie në Transilvani Tony Gatlif në 2006.[13] Në vitin 2007, Casar u shfaq në artin e instalimit Sophie Calle Bienale Venecias copë Prenez soin de vous (Kujdesuni për veten).[2] Në vitin 2008, ajo luajti në Dolorès në Coupable të Laetitia Masson.[14] dhe portretizoi Irene në filmin e fundit të Werner Schroeter, Nuit de chien.[15] Casar luajti rolin kryesor të Anna Di Baggio në filmin Gamele të filmit Éléonore Faucher në vitin 2009.[16] Ajo fitoi çmimin e Aktores më të Mirë në Festivalin e Filmit Televizor La Rochelle për portretizimin e Dora Maar në La femme qui pleure au chapeau rouge në 2010.[17] Në 2011, Casar luajti Irène në Let My People Go!,[18] dhe Deniz në Playoff.[19][20] Në vitin 2013, ajo u shfaq në filmin e Arnaud des Pallières Michael Kohlhaas,[21][22] dhe portretizoi Anne-Marie Munoz në filmin Saint LaurentBertrand Bonello në vitin 2014.[3] Në vitin 2015, Casar u shfaq në Dhoma e Ndaluar nga drejtori kanadez Guy Maddin.[23]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Regjisori
1989 Erreur de jeunesse Vajza në tren Radovan Tadiq
1994 Le Temps du bonheur (shkurt) Caroline Champetier
1995 Départ immediat (shkurt) Gruaja Thomas Briat
Ainsi soient-elles Alice Patrick Alessandrin
1996 Tiré à part Farida Bernard Rapp
Mirada liquida Ana Rafael Monleon
1997 Marie prej brigjit të Engjëjve Gruaja e re në vilë Manuel Pradal
La Vérité si je mens ! Sandra Benzakhem Thomas Gilou
1999 Pse jo unë? Camille Stéphane Giusti
Le Derrière Anne-Laure Valérie Lemercier
2000 Tôt ou tard Catherine Anne-Marie Etienne
Le coeur à l'ouvrage Noëlle Laurent Dussaux
2001 Quand on sera grand Claire Renaud Cohen
La Vérité si je mens ! 2 Sandra Benzakhem Thomas Gilou
Si e vrava Babain tim Myriem Anne Fontaine
Buñuel y la mesa del rey Salomón Fatima / Carmen Carlos Saura
2002 Filles perdues, cheveux gras Marianne Claude Duty
2003 Un autre homme Marie Catherine Klein
Sylvia Assia Wevill Christine Jeffs
Mariées mais pas trop Claudia Catherine Corsini
Les Chemins de l'Oued Nadia Gaël Morel
2004 Toi, vieux (shkurt) Ghost Pierre Coré
Rien, voilà l'ordre Zelda Mitchell Jacques Baratier
Anatomia e Ferrit Gruaja Catherine Breillat
2005 The Piano Tuner of Earthquakes Malvina van Stille Brothers Quay
Peindre ou faire l'amour Ava Arnaud Larrieu
La cloche a sonné Vera Bruno Herbulot
2006 Transylvania Marie Tony Gatlif
2007 Mësuesja e Fundit Mademoiselle Divine des Airelles Catherine Breillat
Kandisha Nyla Jayde Jérôme Cohen-Olivar
Intrusions Muriel Emmanuel Bourdieu
2008 Quelques nouvelles du continent Alice Max Jourdan
Nuit de chien Irene Werner Schroeter
Made in Italy Isabella Stéphane Giusti
Le Voyage aux Pyrénées Socialite journalist Arnaud et Jean-Marie Larrieu
Coupable Dolorès Laetitia Masson
2009 Oscar et la dame rose Mme Gommette Éric-Emmanuel Schmitt
Gamines Anna Di Biaggio Éléonore Faucher
Bancs Publics (Versailles rive droite) Customer Bruno Podalydès
2010 Districted Leporello {shkurt} Woman Julião Sarmento
2011 Playoff Deniz Eran Riklis
Let My People Go ! Irène Mikael Buch
2012 Michael Kohlhaas Abbess Arnaud des Pallières
La vérité si je mens ! 3 Sandra Benzakhem Thomas Gilou
2013 Spiritismes Guy Maddin
2014 Saint Laurent Anne-Marie Munoz Bertrand Bonello
Pas son genre Marie Lucas Belvaux
2015 Vera e Fundit e të Pasurve Hanna von Stezewitz Peter Kern
Dhoma e Ndaluar Mrs. M____ Guy Maddin
Unë dhe Kaminski Miriam Kaminski Wolfgang Becker
2016 Die Nacht der 1000 Stunden Renate Bode Virgil Widrich
2017 Më thirrni me emrin tuaj Annella Perlman Luca Guadagnino
Serial
Viti Titulli Roli
1997 Opération Bugs Bunny Marie-Noëlle
2000 Arabian Nights Morgiana
2001 Murder on the Orient Express Helena von Strauss
2003 40 Kristina
Les Thibault Rachel
2008 Les Héritières Antonia
2010 La femme qui pleure au chapeau rouge Dora Maar
2015 Versailles Béatrice, Madame de Clermont
2017 Tensions sur le Cap Corse Gabrielle Monti

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gorkow, Alexander (1 dhjetor 2006). "AMIRA CASAR - 032c Workshop". 032c. fq. 114–119. Marrë më 27 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c Média, Prisma (16 shtator 2014). "Amira Casar, l'élégance audacieuse". Gala (në frëngjisht). Marrë më 1 janar 2018.
 3. ^ a b "Le décor entre imaginaire et réel: trois questions à Amira Casar" (në frëngjisht). 7 mars 2017. Marrë më 2 janar 2018 – nëpërmjet Saywho.fr.
 4. ^ Mayorga, Emilio (1 prill 2016). "Series Mania TV Fest Unveils Jury Members". Variety. Marrë më 21 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Nesselson, Lisa (16 shkurt 2001). "Would I Lie To You? 2". Variety. Marrë më 21 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Mintzer, Jordan (3 shkurt 2012). "Would I Lie to You 3: Film Review". The Hollywood Reporter. Marrë më 21 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Schwarzbaum, Lisa (6 shtator 2002). "How I Killed My Father". Entertainment Weekly. Marrë më 21 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Scott, A.O. (17 tetor 2003). "Film Review: A Poet's Death, A Death's Poetry". The New York Times. Marrë më 4 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Ebert, Roger. "Review of Anatomy of Hell". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Festival de Cannes: To Paint or Make Love". Festivali i Filmit i Kanës 2005. Marrë më 21 dhjetor 2017 – nëpërmjet Festival-cannes.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Nesselson, Lisa (18 maj 2002). "Hypnotized and Hysterical, (Hairstylist Wanted)". Variety. Marrë më 1 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Catsoulis, Jeannette. "Film in Review: The Piano Tuner of Earthquakes". The New York Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Festival de Cannes: Transylvania". Festivali i Filmit i Kanës 2006. Marrë më 1 janar 2018 – nëpërmjet Festival-cannes.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Coupable (2008) – Leatitia Masson". Cinenews.be. Marrë më 2 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Weissberg, Jay (7 shtator 2008). "Review: Tonight". Variety. Marrë më 2 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Scheyé, Aurélia (11 dhjetor 2009). "Amira Casar: 'Je n'ai pas de vanité dans mon métier" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 2 janar 2018.
 17. ^ "Fiction TV Festival La Rochelle 2010: Here is the winners list" (në frëngjisht). 9 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 2 janar 2018.
 18. ^ DeFore, John (28 gusht 2011). "Let My People Go!: Film Review". The Hollywood Reporter. Marrë më 2 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Harvey, Dennis (31 gusht 2011). "Playoff". Variety. Marrë më 2 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Mintzer, Jordan (5 korrik 2012). "Playoff: Film Review". The Hollywood Reporter. Marrë më 2 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Michael Kohlhaas: Festival de Cannes". Festivali i Filmit i Kanës 2013. 2 janar 2018 – nëpërmjet Festival-cannes.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas". BBC. 2 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Harvey, Dennis (29 shtator 2015). "Film Review: The Forbidden Room". Variety. Marrë më 2 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)