Jump to content

Sylvia Plath

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sylvia Plath
U lind më27 tetor 1932
Jamaica Plain, Boston, Massachusetts, SHBA
Vdiq më11 shkurt 1963
Londër, Angli, Mretëria e Bashkuar
Emri i letraveVictoria Lucas
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrarepoezi, novela

Sylvia Plath ishte poete, romansiere dhe noveliste amerikane e lindur më 27 tetor 1932BostonSHBA-ve.

Ajo është më e njohur për poezinë e saj, poashtu ka shkruar edhe një roman gjysmë autobiografik, The Bell Jar me pseudonimin Victoria Lucas, në të cilën ka përshkruar luftën e saj me depresionin. Së bashku me Anne Sexton, Plath bënë një lëvizje të re në poezinë amerikane, në drejtimin të cilin e filluan Robert Lowell dhe W.D. Snodgrass. Plath u bë e njohur me jetën e saj private, në të cilën e përcollën probleme të shumta dhe martesa me poetin anglez Ted Hughes. Ajo bëri vetëvrasje më 11 shkurt 1963Londër dhe u bë ikonë e feminizmit dhe e vuajtjes.

Pas vdekjes, më 1982 u nderua me çmimin Pulitzer, për veprën "The Collected Poems".

Për jetën e saj, më 2003 u realizua edhe filmi "Sylvia" i regjisores Christine Jeffs, nga Zelanda e Re, ku rolin e Sylvia Plath e luan Gwyneth Paltrow, ndërsa të Ted Hughes Daniel Craig.

Varri i Sylvia Plath
 • The Colossus and Other Poems (1960)
 • Ariel (1965)
 • Three Women: A monologue for three voices (1968)
 • Crossing the Water (1971)
 • Winter Trees (1972)
 • The Collected Poems (1981)
 • Selected Poems (1985)

Libra për fëmijë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • The Bed Book (1976)
 • The It-Doesn't-Matter-Suit (1996)
 • Collected Children's Stories (UK, 2001)
 • Mrs. Cherry's Kitchen (2001)

Veprat të tjera të Sylvia Plath

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]