Sylvia Lawler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sylvia Dorothy Lawler
U lind në15 Janar 1922(1922-01-15)
Vdiq17 Janar 1996 (74 vjeç)
KombësiaAngleze
Emrat e tjerëSylvia Dorothy Corben
Sylvia Dorothy Bagshawe
Njohur përgjenetikë, hulumtim në sëmundjen e leukomisë dhe trofoblastik

Sylvia Dorothy Lawler (mbiemri i vajzërisë Corben; 15 janar 1922 - 17 janar 1996) [1] dhe më vonë u rimartua si Sylvia Dorothy Bagshawe, ishte një gjenetiste angleze që punoi në fushën e gjenetikës njerëzore .

Lawler lindi dhe u rrit në Bournemouth, Angli, fëmija i vetëm i një shitësi të mobiljeve dhe një mësuese shkolle.[1] Ajo vazhdoi të studiojë mjekësi në Kolegjin Universitar në Londër në 1939, duke e dalluar veten dhe duke u diplomuar me medaljen e artë e vitit të saj më 1945. Ajo u martua me Lawrence John Lawler i cili ishte kapiten në Inxhinierë elektrikë dhe mekanikë mbretërorë (REME) ; ai më vonë u bë mësues shkollor. Ata kishin një djalë, Anthony John i lindur në 1955.

Martesa e parë e Lawler u prish në vitin 1976, dhe më 28 janar 1977 ajo u martua me Kenneth Dawson Bagshawe, profesor i onkologjisë mjekësore në Universitetin e Londrës dhe djalin e Harry Bagshawe. Lawler vdiq në 17 Janar 1996. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lawler filloi punën e saj në sistemin e grupit të gjakut të reusit të zbuluar rishtas dhe në 1949 ajo u ftua të bashkohet me departamentin e parë në botë për studimin e gjenetikës njerëzore në Laboratorin Galton në University College, Londër . [1] Ajo vazhdoi të botojë një libër të titulluar Grupet e gjakut të njeriut dhe trashëgimia në 1963. [2] [3] Publikime të tjera gjatë kësaj periudhe përfshinin Një studim gjenetik të grupeve gm në serum njerëzor në 1960 [4] dhe Një gjurmë që tregon disa gjenotipe Rh të rralla . [5]

Lawler u emërua si shkencëtare kërkimore në Institutin e Kërkimeve të Kancerit në Londër në 1960 dhe u bë profesorja e parë femër e institutit në 1980. Atje ajo zhvilloi një interes të gjerë për gjenetikën e malinjitetit . Ajo dha kontribute të madh në zhvillimin e këtyre teknikave të shtypjes së indeve . Lawler vuri bazën shkencore për punë në transplantimin e palcës kockore dhe u bë kryetare e nënkomitetit të imunologjisë transplantuese të Shërbimit Kombëtar të Maturimit të Organeve. Ajo ishte një anëtare themeluese e Punëtorive Ndërkombëtare mbi Kromozomet në Leukemi, dhe gjithashtu themeloi bankën e parë kombëtare të indeve të fetusit në MB, me mbështetjen e Këshillit të Kërkimeve Mjekësore . [1]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë karrierës së Lawlerit ajo publikoi një larmi artikujsh në revista shkencore, përfshirë Leukeminë; [6] Lidhja e seksit dhe moshës së prindërve me rekombinimin në sistemin HL-A; [7] Kostoja e transplanteve të palcës kockore në leukeminë akute të mieloide; [8] Shtypja e indeve fetale; [9] Studime gjenetike të molave të plotë dhe të pjesshëm hydatidiform; [10] Antigjene histokompatibiliteti në astmë: studime të popullsisë dhe familjes, [11] dhe dëmtim kromozomik dhe ngjyrosje të flokëve. [12]

Interesat shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një interes kryesor ishte për bazën gjenetike të sëmundjes trofoblastike, e cila përfshin shtatzënitë molare (mole hidatidiforme) dhe koriokarcinoma, dhe në përpjekjet për të përmirësuar diagnozën dhe trajtimin e kësaj sëmundje.[13] [14] Puna e Lawler mbi antigjenet e leukociteve të histokompatibilitetit (antitrupat HLA) dha prova që koriokarcinomat mund të lindin nga një shtatzëni më e hershme sesa thjesht nga shtatzënia antecedent. Ajo vazhdoi të përdorë polimorfizëm gjenetik për të përcaktuar origjinën e moleve hidatidiforme të plota dhe të pjesshme.[15] Lawler ishte gjithashtu një pioniere në analizën e gjenomit njerëzor. Ajo ishte një anëtare e fondacionit dhe bashkëpunëtore e Kolegjit Mbretëror të Patologëve dhe një bashkëpunëtore nderi e Kolegjit Mbretëror të Mjekëve.[1]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna gjatë gjithë jetës së Lawler u njoh në formën e çmimit "Syliver Lawler Shoqëria Mbretërore e Mjekësisë" , çdo vit ofrohen dy çmime për punimin shkencor më të mirë dhe klinikën më të mirë. Abstraktet nga shkencëtarët dhe klinikat në trainimin për një projekt klinik ose themelor të kërkimit shkencor, dhe një panel i jurisë përcaktojnë prezantimin më të mirë oral. [16] Është një çmim shumë konkurrues dhe i njohur në fushën e onkologjisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f Edwards, J. H.; Buckle, Veronica J. (23 shtator 2004). "Lawler [née Corben; other married name Bagshawe], Sylvia Dorothy (1922–1996), human geneticist". Oxford Dictionary of National Biography (në anglisht). Oxford University Press. 1. doi:10.1093/ref:odnb/60757.
 2. ^ Amazon entry for Human Blood Groups and Inheritance. ASIN 043561536X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lawler, Sylvia D.; Lawler, Lawrence J. (1966). Google Books copy of Human Blood Groups and Inheritance (në anglisht).
 4. ^ Lawler, Sylvia (janar 1960). "A Genetical Study of the Gm Groups in Human Serum". Immunology. 1 (në anglisht). 3: 90–94. PMC 1423994. PMID 14414701.
 5. ^ LAWLER, SD; BERTINSHAW, D (qershor 1949). "A pedigree showing some rare Rh genotypes". Annals of Eugenics (në anglisht). 14 (4): 285. PMID 18132301.
 6. ^ Lawler, SD (nëntor 1972). "Leukaemia". Journal of Clinical Pathology (në anglisht). 25 (11): 1008. doi:10.1136/jcp.25.11.1008-a. PMC 477602. PMID 4265193.
 7. ^ Weitkamp, LR; Van Rood, JJ; Thorsby, E; Bias, W; Fotino, M; Lawler, SD; Dausset, J; Mayr, WR; Bodmer, J (1973). "The relation of parental sex and age to recombination in the HL-A system". Human Heredity (në anglisht). 23 (3): 197–205. doi:10.1159/000152574. PMID 4760577.
 8. ^ Kay, HE; Powles, RL; Lawler, SD; Clink, HM (17 maj 1980). "Cost of bone-marrow transplants in acute myeloid leukaemia". Lancet (në anglisht). 1 (8177): 1067–9. doi:10.1016/s0140-6736(80)91508-1. PMID 6103400.
 9. ^ Singh, SP; Vyramuthu, N; Margoles, C; Lawler, SD (mars 1980). "Fetal tissue typing". Indian Journal of Experimental Biology. 18 (3): 285–6. PMID 7390562. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Lawler, SD; Pickthall, VJ; Fisher, RA; Povey, S; Evans, MW; Szulman, AE (15 sht 1979). "Genetic studies of complete and partial hydatidiform moles". Lancet (në anglisht). 2 (8142): 580. doi:10.1016/s0140-6736(79)91632-5. PMID 89576.
 11. ^ Turton, CW; Morris, L; Buckingham, JA; Lawler, SD; Turner-Warwick, M (tetor 1979). "Histocompatibility antigens in asthma: population and family studies". Thorax. 34 (5): 670–6. doi:10.1136/thx.34.5.670. PMC 471146. PMID 515989. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Kirkland, DJ; Lawler, SD; Venitt, S (15 korr 1978). "Chromosomal damage and hair dyes". Lancet (në anglisht). 2 (8081): 124–7. doi:10.1016/s0140-6736(78)91508-8. PMID 78325.
 13. ^ Lawler, SD; Fisher, RA; Pickthall, VJ; Povey, S; Evans, MW (prill 1982). "Genetic studies on hydatidiform moles. I. The origin of partial moles". Cancer Genetics and Cytogenetics. 5 (4): 309–20. doi:10.1016/0165-4608(82)90096-6. PMID 6284349. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Bagshawe, KD; Lawler, SD (prill 1982). "Unmasking moles". British Journal of Obstetrics and Gynaecology (në anglisht). 89 (4): 255–7. doi:10.1111/j.1471-0528.1982.tb04692.x. PMID 6280746.
 15. ^ Fisher, RA; Johnson, PH; Povey, S; Hopkinson, DA; Lawler, SD (nëntor 1993). "ABO genotyping of complete hydatidiform moles". Disease Markers (në anglisht). 11 (4): 179–85. doi:10.1155/1993/750349. PMID 8112022.
 16. ^ "Royal Society of Medicine Sylvia Lawler prize" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2012. Marrë më 15 janar 2020.