Të shtënat në Mynih, 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jashtë McDonalds në Hanauer Straße 83, duke shikuar në verilindje, ku vrasësi filloi të shtënat
(1) McDonalds, ku ndodhi sulmi
(2) Qendra tregtare Olympia

Më 22 korrik 2016, ndodhën të shtëna në afërsi të qendrës tregtare Olympia (Olympia-Einkaufszentrum, OEZ) në distriktin MoosachMynihut, Gjermani.[1][2] Dhjetë njerëz u vranë, dhe më tepër se 16 u plagosën.[3][4][5][6] Zyrtarët kanë identifikuar vrasësin, 18 vjeçari Ali David Sonboly, një qytetar gjerman me prejardhje iraniane[7] i cili më pas është vetëvrarë. Të shtënat u zhvillua në një restaurant MekDonald në afërsi të qendrës tregtare.[3][8][9][10][11]

Të shtënat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17:52 CEST (15:52 UTC), një i armatosur filloj të qëlloj me armë zjarri në McDonald, në perëndim të qendrës tregtare Olympia në Moosach, një distrikt në Mynih, Gjermani. Njësia e operacioneve speciale e policisë GSG 9 u vendos.[12] Menjëherë pas kësaj, ka pasur një paralajmërim urgjent për të shmangur Karlsplatz ("Stachus"), Mynih, ku mediat gjermane raportuar shtënat të shumta. Shoferët u këshilluan të mos për të marrin asnjë udhëtar. Më vonë, policia e ka mohuar se ka pasur një skenë krimi në Karlsplatz, edhe pse një panik masiv është raportuar aty. Njerëzit në Mynih janë paralajmëruar nga policia që të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin turmat dhe sheshet publike.[13]

Vrasësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 0:34 CEST (22:34 UTC), departamenti i Policisë së Mynihut panë postuar një tweet duke se besonin se e kishin gjetur të dyshuarin, një i armatosur i vetëm, i cili vdiq ga një plagë që ja kishte shkaktuar vetë vetes së tij në kokë.[10] At 02:20 CEST (00:20 UTC), një konferencë për shtyp u mbajt në Qendrën Mediale të Departamentit të Policisë në Mynih, ku komisioneri i policisë Hubertus Andrä ka konfirmuar ngjarjet që kanë ndodhur dhe ka identifikuar të armatosurin si Ali David Sonboly, një 18-vjeçar gjerman me origjinë iraniane që mbante dy nënshtetësi, gjermane dhe iraniane. Vrasësi kishte jetuar në Mynih për më shumë se dy vjet dhe nuk ka pasur të kaluar kriminale.[14][15]

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëntë civilë dhe autori i krimit kanë vdekur në këtë incident, dhe 16 të tjerë u plagosën.[4][5] Ndër viktimat ishin dhe 3 persona me origjinë shqiptare.[16] Viktimat ishin:

 • Armela Segashi, 14, shqiptare nga Kosova
 • Sabina Sulaj, 14, shqiptare nga Kosova
 • Dijamant Zabergja, 21, shqiptar nga Kosova
 • Sevda Dağ, 45, turk
 • Hüseyin Dayıcık, 19, grek
 • Selçuk Kiliç, 15, turk
 • Giuliano Kollmann, 18, gjerman me prejardhje rumune[17]
 • Can Leyla, 14, turk
 • Roberto Rafael, 15, hungarez

Në përgatitje për pranimin e civilëve të plagosur, shumë spitale e thirrën stafin mjekësor të punojë jashtë orarit nor të punës. Një gjendje e jashtëzakonshme u shpall në Spitalin Rechts der Isar, ku vdiq një civil i plagosur.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Munich shooting: Police say nine dead as manhunt continues". BBC News. 22 korrik 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Fenton, Siobhan (22 korrik 2016). "Munich shooting: 'Shots fired' at OEZ shopping centre in German city". The Independent. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Gunman 'kills himself' after Munich shooting". BBC News. 22 korrik 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Polizei München (23 korrik 2016). "PolizeiMuenchen on Twitter". twitter.com. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b CTV News, World (23 korrik 2016). "Police look for motive in Munich shooting". ctvnews.ca. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rawlinson, Kevin (22 korrik 2016). "Munich shooting: police say several people killed in 'rampage' – live". The Guardian. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Al-Othman, Hannah (23 korrik 2016). "Munich shooting: Teenage gunman named as Ali David Sonboly". The Daily Standard. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Munich police chief Hubertus Andrae: Suspect is 18-year-old German-Iranian from Munich". Washington Post. 22 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b "Tote bei Schüssen an Einkaufszentrum – offenbar Schüsse am Stachus" [Deaths in shooting at mall – apparently shots at Stachus]. Die Welt. 22 korrik 2016. Marrë më 22 korrik 2016 – nëpërmjet Welt Online. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Barfuss, Thore; Tann, Marie von der (22 korrik 2016). "Täter hat sich vermutlich selbst getötet und alleine gehandelt" [Offender has probably killed himself and acted alone]. Welt Online. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Täter soll 18-jähriger Deutsch-Iraner sein" [Shooter is probably of German-Iranian descent]. Die Welt. 22 korrik 2016. Marrë më 22 korrik 2016 – nëpërmjet Welt Online. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Akute Terrorlage – drei Täter auf der Flucht, GSG 9 im Einsatz" [Acute terror situation – three perpetrators on the run, GSG 9 in use]. Die Welt. 22 korrik 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Polizei München on Twitter: "+++ACHTUNG+++ Meiden Sie die Umgebung um das #OEZ – Bleiben Sie in Ihren Wohnungen. Verlassen Sie die Straße!+++"" [+++ATTENTION+++ Avoid the area around the #OEZ – Stay in your homes. Leave the road!+++]. Twitter. 15 shtator 2014. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Woolf, Nicky; Rawlinson, Kevin; Connolly, Kate; Swaine, Jon; Henley, Jon; Dodd, Vikram; Cresci, Elena; Graham-Harrison, Emma (22 korrik 2016). "Munich attack: at least 10 dead including possible gunman – live". The Guardian. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Munich shooting: Gunman acted alone, say police". BBC News. 22 korrik 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Sulmi në Mynih, 3 shqiptarë mes viktimave. Identifikohet autori, Policia: S’ka më rrezik[lidhje e vdekur] - balkanweb.com
 17. ^ "Lo sportivo e il piccolo eroe, chi erano le vittime di Monaco" [The sportsman and the little hero, who were the victims of Monaco]. AGI. 24 korrik 2016. Marrë më 25 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]