Tajar Hatipi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tajar Hatipi ka lindur ne vitin 1918 ne Elbasan të Shqiperisë, ai shkollën fillore dhe shkollën normale e kreu ne vendlindje.Pas perfundimit te studimeve autori Tajar Hatipi një kohë të gjatë punoi si mësimdhënës në fshatin Duhle te Suharekës.Më vonë autori filloi të jepte mësim si mësuës i Gjuhës Shqipe në Prizeren, pas disa kohësh Tajar Hatipi u emërua si inspektor i arsimit dhe drejtor i shkollës Normale në Gjakovë. Pas pak kohësh u shperngul shkolla Normale ne Prishtinë,ku erdhi edhe Tajar Hatipi ne Kryeqytetin e Kosovës. Pas shpërnguljes se Tajar Hatipi-it nga Gjakova në Prishtinë në vitin 1961 ai u emërua si redaktor përgjegjës i revistës "Pioneri". Që nga fëmijëria autori Tajar Hatipi-it i kishte lindur dëshira që të merret me shkruarjen e veprave, romaneve, poezive,prozave, etj. Vdiq në Prishtinë në vitin 1977. Ndër veprat dhe tregimet kryesore te autorit Tajar Hatipi janë:[1]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rrethimi
 • Vrima thesi
 • Gramatika e shqipes
 • Gjurma kohe
 • Libër leximi për klasën e IV
 • U bëra trim
 • Libri im
 • Miku
 • Mbledhja në katund
 • Canta e dajës
 • Motra e madhe
 • Urimi
 • Peshku
 • Zjarri
 • Tuneli
 • Etj

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.dailymotion.com/video/x1ysrdm_tajar-hatipi-dhe-abetarja-e-fundit-gegnisht_news#from=embediframe

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]