Tanana, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tanana, Alaska
Anglisht : Tanana
qytet
noform
Postcard: Front Street, Tanana, 1910
Vendndodhja
Tanana, Alaska is located in SHBA Alaska
Tanana, Alaska
Tanana, Alaska

Koordinatat: 65°10′14″V 152°4′33″P / 65.17056°V 152.07583°P / 65.17056; -152.07583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40.3 km2
 •  tokësore 29.9 km2
 •  ujore 10.4 km2
Lartësia 63 m (m.n.d.)
Popullsia 275 banorë (2007)
Dendësia 10.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi June 7, 1961[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99777
Prefiksi 907
Koordinatat 65° 10′ 14″ Veri

152° 4′ 33″ Perëndim

Tanana, Alaska (Tanana) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Tanana, Alaska jetojnë 275 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 10.3 banor/km2 (26.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 40.3 km2 (15.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 63 m (207 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 79. janar 1974.
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tanana, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale