Jump to content

Tanush Topia II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tanush Topia

Tanush Topia (Latin: Tanusas Thopius, v. 1467) ishte një fisnik shqiptar dhe një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Tanush Topia ishte me prejardhje nga Familja Topia e cila u konvertua prej Krishterimit Ortodoks në Katolicizëm.[1] Në vitin 1444, së bashku me xhaxhain e tij Andrea Topia, ai mori pjesë në themelimin e Lidhjes së Lezhës, aleanca ushtarake të udhëhequr nga Skënderbeu.[2]Ai ishte një komandant i këmbësorisë së Lidhjes së Lezhës, dhe garnizoni i tij u bë i famshëm për rezistencën e tyre gjatë Rrethimit të dytë të Krujës. Pas këtij rrethimi ai nuk është përmendur më në burimet historike, dhe disa mendojnë se ai mund të jetë vrarë në fund të kësaj beteje ose vdiq shpejt pas mbarimit të saj. Ai ishte një komandant i aftë dhe besnikëria e tij ndaj Skënderbeut ishte e palëkundur dhe kjo ishte arsyeja pse ai ishte emëruar në atë pozitë delikate.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kristaq Prifti (1993). The Truth on Kosova. Encyclopaedia Publishing House. fq. 52. Marrë më 5 janar 2014. Together with them, there was a religious personage like Tanush Topia from a family which passed easily from Orthodoxy to Catholicism and, then, the dubious experience of Patarinism. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Noli, Fan Stylian, George Castroiti Scanderbeg (1405–1468), International Universities Press, 1947

    "p.36: Andrea Thopia of Scuria between Tirana and Durazzo with his nephew, Tanush Thopia"

  3. ^ Noli, Fan Stylian, George Castroiti Scanderbeg (1405–1468), International Universities Press, 1947