Tanushi I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tanush I. (Dukagjini) konsiderohet të jetë paraardhësi i dinastisë Dukagjini . [1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1281 u permend ne te dhena shkrimore si udhëheqës shqiptar me percaktimin " ducem Qinium Tanuschum ", [2] " dux Ginius Tanuschus " [3] (në emërtimin bizantin "Dukas Ginos ") ose " Ducam Ginum Tanuschum Albanensem ", [4] Tanushi del si i burgosur politik dhe kundërshtar i Sundimit AnjouRegnum Albaniae .

Sipas kronikës së Gjin III. Muzaka Tanushi kishte vrarë peshkopin , i cili e kishte parë gruan e tij në një mënyrë të pandershme, ne kishen e Shen Merise ne Ndërfan [5] ( Mirdita ). Si rezultat, Tanushi dhe familja e tij u vranë nga anëtarët e familjes së peshkopit. [6] Djali i vogël Gjin, i cili ishte fshehur dhe ishte rritur me një Stefan Progano në fshatin Kallmet të komunës së Lezhës, mbeti gjallë. Kur djali ishte mjaft i moshuar, Stefan i lartpërmendur i dha vajzën e tij për të qenë gruaja e tij. Gjin mori përsëri zotërimet e babait të tij dhe mori emrin e tij "Ducagjini". [7]

Pasardhësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Stammbaumliste

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Memoirs of the American Folklore Society. 44. Houghton, Mifflin and Co. 1954. fq. 64. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Historia e Popullit Shqiptar (Die Geschichte des albanischen Volkes). 1. Botimet Toena. 2002. fq. 264. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • [[[:Stampa:Google Buch]] Early Albania: A Reader of Historical Texts, 11th–17th Centuries] Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Otto Harrassowitz. 2003. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • [[[:Stampa:Google Buch]] Allgemeine Encyklopädie der Wissenschaften und Künste] Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Erste Section A-G. Hermann Brockhaus. 1868. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Migrations and invasions in Greece and adjacent areas. Noyes Press. 1976. fq. 56. ISBN 978-0-8155-5047-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Allgemeine Encyklopädie der Wissenschaften und Künste, S. 96
 2. ^ Memoirs of the American Folklore Society, S. 64
 3. ^ Migrations and invasions in Greece and adjacent areas, S. 56
 4. ^ Historia e Popullit Shqiptar, S. 264
 5. ^ Robert Elsie, S. 48
 6. ^ a b c d Allgemeine Encyklopädie der Wissenschaften und Künste, S. 96
 7. ^ Robert Elsie, S. 49