Tapia (Kuçovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tapi)
Jump to navigation Jump to search
Tapia
Fshat
Tapia is located in Shqipëria
Tapia
Tapia
Tapia (Shqipëria)

Koordinatat:40°47′38″V 19°52′48″L / 40.794°V 19.880°L / 40.794; 19.880Koordinatat: 40°47′38″V 19°52′48″L / 40.794°V 19.880°L / 40.794; 19.880

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Beratit
Rrethi: Rrethi i Kuçovës
Komuna: Komuna Perondi
Targat e automjeteve: KV
Përdorimi i stampësTapia është një fshat në Rrethin e KuçovësShqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tapia ndodhet në anë të rrugës Ura Vajgurore - Kuçovë. Ajo ka reliev fushor dhe një shtrirje karakteristike me një rregullsi të mirë për sa i përket organizimit të shtëpive të cilat ndodhen në të dyja anët e rrugës dhe ka tre rrugë prej rreth 1 km secila. Pranë fshatit kalon lumi Osum i cili në afërsi me fshatin bashkohet me lumin Devoll duke krijuar një nga lumenjtë më të gjerë në Shqipëri, lumin Seman. Klima është normale me katër stinë të dallueshme, me një dimër të butë me pak borë dhe me një verë të nxehtë, karakteristike kjo edhe për qytetin e Kuçovës që ndodhet pranë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tapia mund të jetë i përbërë prej 3000-3500 banorë.


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e Tapisë bazohet kryesisht në bujqësinë, ku dallohet prodhimi i perimeve dhe frutave si pjeshkët, kakitë, kumbullat etj. Gjithashtu në prodhimin e perimeve përdoren edhe shtretërit me ngrohje diellore (serat). Blegtoria bazohet kryesisht në rritjen e lopëve dhe bagëtive të imta.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]