Tashfin ibn Ali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tashfin ibn Ali
Sulltan
11431145
Paraardhësi: Ali ibn Jusuf
Pasardhësi: Ibrahim ibn Tashfin
Të dhënat personale
Vdiq më: 1145
Feja: Islami

Tashfin ibn Ali (vdiq më 1145) ishte mbreti i gjashtë i dinastisë Almoravid, i cili sundoi nga viti 1143 deri në vitin 1145.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u emërua si guvernator i Granadës dhe Almerisë më 1129, poashtu edhe i Kordobës më 1131, kur ishte sundimi i babait i tij. Kur u bë sundues pas babait të tij, ai shkoi të luftoj kundër kalifatit Almohad. Ai më pas bëri thirrje për një flotë nga Almeria dhe duke u përpjekur për të hyrë në port natën mbi kalë, ai ra nga një shkëmb dhe vdiq më 1145.