Jump to content

Tati, Princi i Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tati Esad Murad Kryeziu
BashkëshorteMunira Sabri
(m. 1952; div. 1970)
I atiCeno bej Kryeziu
E ëmaNafije Zogu
U lind24 dhjetor 1923
Tirana, Principata e Shqipërisë
Vdiq17 gusht 1993 (69 vjet)
Cannes, Francë

Tati Essad Murad Kryeziu, Princi i Kosovës (24 dhjetor 1923 – 17 gusht 1993) ishte trashëgimtari i supozuar i fronit të Shqipërisë që nga krijimi i monarkisë, nën Mbretin Zog I, më 1 shtator 1928 para lindjes së Princit të Kurorës Leka më 5 prill 1939.

Tati Kryeziu lindi në Tiranë, djali i Ceno bej Kryeziut dhe princeshës Nafijé Zogut.

Më 1931, ai u krijua Princi i Kosovës, me stilin e Lartësisë së Tij, si trashëgimtar i supozuar i fronit shqiptar (1928–1939).

Ai u martua, si burri i saj i dytë, Munira Fawzi née Sabri, një e afërme e Mbretëreshës NazliEgjiptit, në Cannes, Francë, më 24 shkurt 1952. Ata u divorcuan në vitin 1970. Ai vdiq në Cannes, Francë, më 17 gusht 1993.[nevojitet citimi]