Teatri Akademik Rajonal i Dramës "Donetsk"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teatri Akademik Rajonal i Dramës "Donetsk"
Ana lindore e fasadës së teatrit në 2019-n
Informacion i përgjithshëm
Inauguruar1887[1]
Demolished16 mars 2022[2]

Teatri Akademik Rajonal i Dramës "Donetsk" (ukrainisht: Донецький академічний обласний драматичний театр, rusisht: Донецкий академический областной драматический театр) ishte një teatër në MariupolUkrainën Jugore. Teatri modern u ndërtua në vitin 1960 në pranë ish-Kishës së Maria Magdalenës. [3] Teatri u shkatërrua kryesisht nga sulmet ajrore ruse më 16 mars 2022, [2] në të cilën vdiqën rreth 600 njerëz. [4]

Teatri njihej si Teatri Rajonal i Dramës "Donetsk" përpara se t'i jepej statusi akademik në nëntor 2007. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri në 2021-n
Teatri u bombardua më 16 mars 2022 gjatë pushtimit rus të Ukrainës
 • 1847 – Regjistron për herë të parë një trupë teatrore e cila erdhi në Mariupol, nën drejtimin e sipërmarrësit V. Vinogradova. Meqenëse në qytet nuk kishte teatër, trupa dha shfaqjet e saj në një hambar të marrë me qira në rrugën Ekaterininskaja.
 • 1850 – 1860 – Një hambar në oborrin e Popovit (banor vendas) ofron vendin e parë teatror – “Tempulli i një muze të Melpomenit”. Ndërtesa është mjaft elementare me kushte elementare, por këtu gjatë disa sezoneve performuan shumë trupa. Këto përfshinin pjesëmarrjen e aktorëve provincialë të asaj kohe: Aleksandrov, Neverov, Medvedeva, Stopel, Novitski, Minski, Prokofiev, Piloni dhe të tjerë.
 • 1878 - Trupa e parë teatrale profesionale shfaqet në qytetin e Mariupolit. [5] Fillimi i teatrit Mariupol financohet nga djali i një tregtari të pasur Vasili Shapovalov, i cili mori me qira një dhomë për teatrin. [6] Këtu nis karriera e aktorëve I. Zagorsky, L. Zagorsky, L. Linitskaja e të tjerë.
 • 1887 – Hapja e teatrit të sapondërtuar më 8 nëntor, i quajtur Salla e Koncerteve (më pas Teatri Dimëror ). Ka skenë të madhe, ndenjëse të rehatshme, një vend për orkestrën dhe një auditor për 800 veta.
 • 1880 – 1890 – U zhvilluan shfaqje të mjeshtrave të shquar të skenës ukrainase: M. Kropivnitsky, I. Karpenko-Kary, P. Saksagansky, M. Staritsky dhe të tjerë.
 • 1920 - Një kolektiv dramatik "Teatri i ri" nën drejtimin e A. Borisoglebsky ishte aktiv në qytet.
 • 1934 - Krijohet teatri Teatri muzikor-dramatik All-Donetsk me qendër në Mariupol (drejtuesi - A. Smirnov, drejtori kryesor - A. Iskander).
 • 1959 - Teatrit të Mariupolit i jepet statusi i Teatrit Shtetëror të Donetsk.
 • 1960 – 2 nëntor, bëhet hapja zyrtare e teatrit të rikonstruktuar dhe shfaqja e parë.
 • 1978 - Kompania teatrore feston 100 vjetorin. Kolektivit i është dhënë një Nder për merita të rëndësishme në artin teatror.
 • 1985 – Hapet skena e vogël e teatrit.
 • 2007 – Më 12 nëntor, me urdhër të Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit, teatrit iu dha statusi i teatrit akademik.
 • 2022 – 16 mars, teatri u shkatërrua kryesisht nga sulmet ajrore gjatë pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022 . Qindra civilë me sa duket ishin strehuar në ndërtesë në atë kohë. [7] [8] Imazhet satelitore të marra përpara sulmeve ajrore treguan fjalën "Дети" ("fëmijë" në rusisht) të pikturuar në tokë në pjesën e përparme dhe të pasme të ndërtesës, me sa duket një përpjekje për të paralajmëruar largimin e avionëve ushtarakë rusë. [9] Më 17 mars, Dario Franceschini, Ministri Italian i Kulturës informoi në faqen e tij në Twitter se Kabineti i Ministrave të Italisë kishte miratuar propozimin e tij për t'i ofruar Ukrainës burimet dhe mjetet për të rindërtuar teatrin sa më shpejt të jetë e mundur. Bombardimet rezultuan në rreth 600 të vdekur.

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Teatri Akademik Shtetëror i Operas dhe Baletit në Donetsk

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Донецкий академический областной драматический театр, г. Мариуполь" [Donetsk Academic Regional Drama Theatre, Mariupol]. Kino-Teatr.RU (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2021. Marrë më 19 mars 2022.
 2. ^ a b "Ukraine: Mariupol city council claims Russia destroys crowded theater — live updates". Deutsche Welle (në anglishte britanike). 2022-03-16. Arkivuar nga origjinali më 2022-03-16. Marrë më 2022-03-16.
 3. ^ "Church of St. Mary Magdalene". mrpl.city (në anglisht). Marrë më 20 mars 2022.
 4. ^ Hinnant, Lori; Chernov, Mstyslav; Stepanenko, Vasilisa (2022-05-04). "AP evidence points to 600 dead in Mariupol theater airstrike". AP NEWS (në anglisht). Marrë më 2022-05-04.
 5. ^ Demidko, Olha O. (2018-04-20). "Зародження та становлення театрального мистецтва в Маріуполі протягом ХІХ ст" [Origin and formation of theatrical art in Mariupol during the XIX century.]. Науково-теоретичний альманах "Грані" (në ukrainisht). 21 (3): 70–75. doi:10.15421/10.15421/171840. ISSN 2413-8738.
 6. ^ "Донецький академічний обласний драматичний театр м.Маріуполь" [Donetsk Academic Regional Drama Theater, Mariupol]. Mariupol Rada (në ukrainisht). Marrë më 19 mars 2022.
 7. ^ Lister, Tim; Voitovych, Olga; John, Tara (16 mars 2022). "Russians bomb Mariupol theater where hundreds had taken refuge, officials say". CNN (në anglisht). Marrë më 16 mars 2022.
 8. ^ "Ukraine war: Mariupol theatre 'sheltering hundreds' bombed". Sky News (në anglisht). 16 mars 2022. Marrë më 16 mars 2022.
 9. ^ "Mayhem in Mariupol". FirstPost (në anglisht). 17 mars 2022. Marrë më 19 mars 2022.