Tebaida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tebaida është tragjedia e parë që shkroi nga Rasini. U botua në vitin 1664 nga trupa e Molierit, e interpretuar në Palais Royal. Për temë ka luftën për pushtet midis dy vëllezërve, Eteoklit dhe Polinikut, të cilët kishin bënë marrëveshje të qeverisnin Tebën me rradhë derisa Eteokli nuk i përmbahet marrëveshjes. Edhe pse “Tebaida” nuk kishte pushtet spektakolar ajo i dha popullaritet Rasinit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]