Zhan Rasin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zhan Rasin

Jean Racine

Emri: Jean
Mbiemri: Racine
Lindi më: 21 dhjetor, 1639
Vendlindja: Milon (Francë),
Vdiq më: 21 prill 1699
Vdiq në: Paris
Profesioni: shkrimtar, tragjedian

Jean Racine (Zhan Rasin) (22 dhjetor 1639 - 21 prill 1699) është shkrimtar francez. Ai i takon stilit klasicist dhe është i njohur me veprat e tij: Tebaida, Fedra, Andoromaka, Ifgjenia, Britaniku, Bernisa.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jean Racine lindi më 21 dhjetor 1639 në Ferte - Milon të Francës Veriore, në familjen e një nënpunësi taksash. Kur ishte trembedhjetë muajsh, mbeti pa nënë, e pas dy muash i vdiç edhe i ati, që e la familjen të mbytur në borxhe. Rasini si jetim u rrit nga gjyshja dhe gjyshi. Pa mbushur dhjetë vjeç, gjyshi i vdes, kurse gjyshja e mbetur e ve, mbyllet në kuvendin Port - Royal (Port - Ruajal, d.m.th. Limani - Mbretëror) pranë Parisit, ku bënin jetën e murgeshave e bija dhe dy motrat e saj. Rasinin e dërguan në një kolegj janseist, që të merrte kulturë të fortë fetare, e ku ndenji në periudhën 16511655. pas përfundimit të kolegjit, në moshën 16 vjeçare, Rasinin e morën për mëshirë si nxënës ata që në atë kohë njiheshin me emrin vetmitarët: njerëz nga familjet më të shquara të Francës, që qenë tërhequr në një manastir në Port- Royal, duke e kthyer atë në qendër të vërtetë intelektuale. Këtu Rasini mori shkollim të përkryer në frëngjisht, latinisht dhe në greqishten e vjetër..

Vdiq më 21 prill 1699 nga kanceri, ku u varros në Port-Royal, por me vendimin e Louisit XIV, më 1710, u varros pranë një kishe në Paris


Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]