Jump to content

Technoblade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Technoblade
U lind në
Alexander

(1999-06-01)1 qershor 1999
Vdiq30 qershor 2022(2022-06-30) (23 vjeç)
Shkaku i vdekjesSarkoma metastatike
ArsimiUniversiteti i Ajouas (braktisur)
ProfesioniYouTuber
Vite aktiviteti2013–2022
Njohur për
Page Stampa:Infobox YouTube personalitet/styles.css has no content.
Informata rreth YouTube
Njohur edhe siTechnothepig
Kanali
ZhanrGaming
Abonentë16.7 milionë[a][1]
Shikimet gjithsej1.72 miliardë[a][1]
Aktet e ndërlidhura

Stampa:If either Stampa:If either Stampa:If either Stampa:If either Stampa:If either


Last updated: 14 janar 2024
Faqja në rrjettechnoblade.com

Alexander (shqiptohet: Aleksander; 1 qershor 1999 - 30 qershor 2022), i njohur në internet si Technoblade (shqiptohet: Teknoblejd), ishte një YouTuber amerikan i njohur për videot e tij rreth video lojës Minecraft, transmetimet e drejtpërdrejta, dhe përfshirjen e tij në Dream SMP (një server në Minecraft ku luajtën me role). Technoblade regjistroi kanalin e tij kryesor në YouTube në 2013. Videot e tij përbëheshin kryesisht nga loja e Minecraft, veçanërisht në serverin e minilojës Hypixel. Pasi u rrit në popullaritet në 2019 për performancat e tij në ngjarjet lojtar-kundër-lojtarit (PvP), Technoblade u ftua në serverin Dream SMP në 2020, duke rritur më tej ndjekjen e tij në internet.

Në gusht 2021, Technoblade njoftoi diagnozën e tij me kancer. Pas përpjekjeve të pasuksesshme të trajtimit, Technoblade ndërroi jetë nga sarkoma metastatike në qershor 2022, e cila shkaktoi reagime të përhapura në të dy komunitetet Minecraft dhe YouTube. Në kohën e vdekjes së tij, kanali i tij kryesor në YouTube kishte arritur afro 11 milionë abonentë. Në shkurt 2024, kishte afro 17 milion abonentë.


Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Subscriber and view counts do not include any secondary or tertiary channels.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "About Technoblade". YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Technoblade". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2017. Marrë më 15 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Technoblade's YouTube Stats". SocialBlade. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2020. Marrë më 15 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Technoblade's YouTube Stats". SocialBlade. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2022. Marrë më 15 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)