Temirtau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Temirtau
Kazakishtja : Теміртау
Qytet
noform
Mittal Steel në Temirtau
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Temirtau is located in Kazakistani
Temirtau
Temirtau

Koordinatat: 50°03′V 72°57′L / 50.050°V 72.950°L / 50.050; 72.950

Administrimi
Shteti Flamuri Kazakistani
Rajoni Karaganda
Kryetari i Bashkisë Nurken Ertayuly Sultanov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 296.1 km2
Popullsia 172,023 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+06:00
Kodi Postal 101400
Prefiksi (+7) 7213
Targa 09

Temirtau (Kazakisht: Теміртау / Temirtaw) është qytet në Rajonin Karaganda, Kazakistan. Ndodhet në lumin Nura në veriperëndim të Karagandës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]