Karaganda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karaganda
Kazakisht : Қарағанды
Qytet
noform
Stacioni i trenit në Karaganda
Stema_figura
Stema e Karagandës
Vendndodhja
Karaganda is located in Kazakistani
Karaganda
Karaganda

Koordinatat: 49°50′0″V 73°10′0″L / 49.83333°V 73.16667°L / 49.83333; 73.16667

Administrimi
Shteti Flamuri Kazakistani
Rajoni Rajoni Karaganda
Kryetari i Bashkisë Baurzhan Touteevich Abdishev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 550 km2
Lartësia 55 m (m.n.d.)
Popullsia 497,824 banorë
Dendësia 846 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1931
Zona Kohore (UTC+6)
Kodi Postal 100000-100030
Prefiksi +7 7212
Targa M dhe 09 (rajoni)
Koordinatat 49° 50′ 0″ Veri

73° 10′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare karaganda-akimat.gov.kz

Karaganda (Kazakisht: Қарағанды) është qyteti i katërt më i popullarizuar në Kazakistan, pas Almaty, Astana dhe Shymkent. Karaganda ështe vendlindja e heroit Nurken Abdirov. Statuja e Nurken Abdiroivit ndodhet në qendër të qytetit.

Popullsia e Karagandës rra prej 14% prej 1989-1999 pas shpërbëjes së Bashkimit Sovjetik; një herë ishte qyteti i dytë më i madh pas Almaty. Një mijë njerëz kanë emigruar në Gjermani.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karaganda ka klimë të lagësht kontinentiale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Reshjet janë mesatarisht të ulëta gjatë gjithë vitit, edhe pse pak më të rënda nga maji deri në korrik. Dëbora është e shpeshtë, edhe pse e lehtë, në dimër. Temperatura më e ulët e regjistruar është -42.9 ° C, e regjistruar në vitin 1938, dhe temperatura më e lartë është 40.2 ° C, e regjistruar në vitin 2002.[1]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Sary-Arka ndodhet 24 km në juglindje të qytetit.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Weather and Climate - The Climate of Karaganda" (në rusisht). Weather and Climate (Погода и климат). Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 nëntor 2016. Marrë më 25 nëntor 2016.