Shymkent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shymkent
Vendbanim

[[File:Ordabasy Plaza (Shymkent).jpg
Shymkent Tullip fountain.jpg|noform|center|255px]]

Administrimi
Shteti Flamuri [[Kazakistani]]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1162.8 km2 km2
Popullsia 1,002,291 banorë banorë
(+7) 7252
Faqja Zyrtare shymkent.gov.kz/en

Shymkent (kazakisht: Shymkent, Шымкент, شىمكەنت; Yañalif: Şьmkent;), known until 1993 as Chimkent[1] (Yañalif: Çimkent; Rusisht: Чимкент)), është një qytet në Kazakistan. Është afër kufirit me Uzbekistanin. Është një nga tri qytetet në Kazakistan që ka status të barabartë me atë të një rajoni (qyteti me rëndësi republikane[2]). Është qyteti i tretë më i populluar në Kazakistan, vetëm pas Almaty dhe Nur-Sultan, me një popullsi të vlerësuar prej 1,002,291 që nga 1 qershori 2018. Për shkak se Shymkent nuk ka qenë kurrë kryeqyteti i Kazakistanit, ai është pra më i populluari nga qytetet e Kazakistanit për sa i përket qyteteve që kurrë nuk kanë qenë kryeqytet. Sipas zyrtarëve rajonalë dhe të qytetit, banori i miliontë i Shymkent lindi më 17 maj 2018.[3] Është një qendër kulturore rajonale.

Shymkenti ndodhet 690 kilometra (430 mi) në perëndim të Almaty dhe 1,483 kilometra (920 mi) në jug të Nur-Sulltanit. Është gjithashtu 120 kilometra (75 mi) në veri të Tashkent, Uzbekistan.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shymkent gjatë gjithë historisë së saj 2200-vjeçare ka qenë nën ndikime të ndryshme kulturore të qytetërimeve të tij kontrolluese.[4] Shymkent shërben si Kryeqytet Kulturor i Bashkësisë së Shteteve të Pavarura në vitin 2020.[5]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet binjake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chisholm, Hugh, red. (1911). "Chimkent" . Encyclopædia Britannica (në anglisht). 6 (bot. 11th)). Cambridge University Press. fq. 165.
  2. ^ Nurlan Sauranbayev. "Congratulation of Shymkent city akim N. Sauranbayev with the acquisition the city of republican significance". Arkivuar nga origjinali më 2018-06-22. Marrë më 2018-06-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Shymkent's Akimat. "A millionth resident of Shymkent received an apartment as a gift". Arkivuar nga origjinali më 2018-06-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Shymkent Seeks UNESCO Recognition As 2,200-Year-Old City". The Astana Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kazakhstan's Shymkent takes over as CIS Capital of Culture". KazInform. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]