Jump to content

Tempulli i Maja Devit në Lumbini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tempulli i Maya Devit në Lumbini

Tempulli i Maya Devit është një tempull i lashtë budist i vendosur në sitin e trashëgimisë botërore të UNESCO-s në LumbiniNepalit. Është tempulli kryesor në Lumbini, një sit tradicionalisht i konsideruar si vendlindja e Siddhartha Gautama Buda-s. Tempulli qëndron pranë një pellgu të shenjtë (të quajtur Puskarni në budizëm) dhe një kopësht po i shenjtë. Mbetjet arkeologjike në sit më parë ishin të datuara nga shekulli i III p.e.s. i ndërtuar me tulla nga Ashoka i madh.[1] Në vitin 2013 u zbulua një faltore e shekullit të VI p.e.s. prej druri.[2]

Zbulimi i vitit 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tempulli i Maya Devit

Në nëntor të vitit 2013, një skuadër ndërkombëtare arkeologësh duke gërmuar nën tempull zbuloi mbetjet e një faltoreje të lashtë peme të datuar para vitit 550 p.e.s., që është me gjasa dëshmia më e hershme e strukturave budiste të gjetura ndonjëherë dhe me gjasa dëshmia e parë arkeologjike e jetës së Gautama Budës.[3][4][5] Gërmimet u drejtuan nga Robin Coningham i Durham University të Britanisë dhe Kosh Prasad Acharya i Pashupati Area Development Trust të Nepalit.[3][4] Sipas Coningham-it, faltorja është "faltorja më e hershme budiste në botë".[5]

Zbulimi u bë në një sit tradicionalisht të konsideruar si vendlindja e Budës, nën një seri tempujsh prej tullash poshtë tempullit aktual.[6] Kërkimet kanë treguar gjithashtu praninë e fragmenteve të mineralizuara të rrënjëve të pemës, që është konsistente me traditën budiste që i lidh faltoret me pemët: Siddhartha Gautama thuhet se ka lindur nën një pemë Shorea robusta, ndërsa nëna e tij, mbretëresha Maya Devi, mbështetej duke mbajtur një degë të pemës pas lindjes së tij.[7] Julia Shaw, një pedagoge e arkeologjisë së Azisë jugore në University College London, vuri në dukje se faltorja mund të përfaqësoi adhurimin e pemës para-budist dhe se janë të nevojshme kërkime të mëtejshme.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lumbini, the Birthplace of the Lord Buddha". UNESCO. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ R.A.E. Coningham; K.P. Acharya; K.M. Strickland; C.E. Davis1; M.J. Manuel; I.A. Simpson; K. Gilliland; J. Tremblay; T.C. Kinnaird; D.C.W. Sanderson (2013). "The earliest Buddhist shrine: excavating the birthplace of the Buddha, Lumbini (Nepal)". Antiquity. 338. 87: 1104–1123. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2014. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  3. ^ a b Varma, Subodh (26 nëntor 2013). "New finds at Lumbini may push Buddha's birth to 6th century BC". The Times of India. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Morgan, James (26 nëntor 2013). "'Earliest shrine' uncovered at Buddha's birthplace". BBC. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c Vergano, Dan (25 nëntor 2013). "Oldest Buddhist Shrine Uncovered in Nepal May Push Back the Buddha's Birth Date". National Geographic. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Wang, John (25 nëntor 2013). "Earliest Evidence of Buddha Found in Maya Devi Temple, Lumbini, Nepal". Epoch Times. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2013. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Morin, Monte (25 nëntor 2013). "A shrine within a shrine reveals evidence of Buddha's birth". Los Angeles Times. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Maya Devi Temple, Lumbini – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale