Teqeja e Martaneshit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ish teqeja e poshtme (Peshk, Bulqizë)
Teqeja e Martaneshit is located in Earth
Teqeja e Martaneshit
Teqeja e Martaneshit (Earth)
LlojiArkitekture
VendndodhjaPeshk, Bulqizë, Dibër, Shqipëri
Koordinatat41°23′47″N 20°12′11″E / 41.396433°N 20.203075°E / 41.396433; 20.203075Coordinates: 41°23′47″N 20°12′11″E / 41.396433°N 20.203075°E / 41.396433; 20.203075
Lartësia1500 m
NdërtuarMesjeta e vone
Organi drejtuesDRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar957/129.04.1983
Nr. i referencësBZ013
TipologjiaTeqe

Teqeja e Martaneshit, Teqeja e poshtme ose Teqeja e Peshkut[1] është një monument i trashëgimisë kulturore në Peshk, rrethi i Bulqizës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri.[2] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "957/129.04.1983". Është ndërtesë dy katëshe e mbuluar me çati dhe është ndërtuar rrëzë një kreshte malore në lartësi prej 1500 m mbi nivelin e detit.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010.
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BULQIZES (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. Marrë më 11 tetor 2016.
  3. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.