That Used to Be Us

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

That Used to be Us: How America Fell Behind in the World It Invented and How We Can Come Back është një libër jo-trillues i shkruar nga Thomas Friedman, një shkrimtar dhe kulumnist i New York Times fitues i çmimit Pulitzer, dhe Michael Mandelbaum, një shkrimtar dhe profesor i politikës së jashtme në Universitetin Johns Hopkins . Ata e botuan librin në 5 Shtator 2011 në Shtetet e Bashkuara. Libri adreson ato që autorët i shohin si katër problemet kryesore me të cilat përballet Amerika sot dhe zgjidhjet e mundshme. Këto probleme përcaktohen si: globalizimi, revolucioni në teknologjinë e informacionit, deficitet e vazhdueshme të vendit dhe modeli i tij i konsumimit të energjisë. [1] [2]

  1. ^ Andrew Ferguson (21 shtator 2011). "Shovel-Ready Shibboleths". The Wall Street Journal. Marrë më nëntor 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lamb, Gregory M (8 shtator 2011). "That Used to Be Us: How America Fell Behind in the World It Invented and How We Can Come Back". The Christian Science Monitor. Marrë më nëntor 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)