The Future of Humanity

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

E Ardhmëja e Njerëzimit: Transformimi i Marsit, Udhëtimi Ndëryjor, Pavdekëshmëria dhe Fati ynë Përtej Tokës është një libër shkencorë me popullaritet nga futuristi dhe fizikani Michio Kaku.Libri fillimisht u botua në 20 shkurt 2018 nga Doubleday . Libri ishte në listën e librave më të shitur të New York Times për katër javë. [1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaku diskuton të ardhmen dhe mbijetesën e njerëzimit dhe diskuton tema të tilla si transformimi i Marsit dhe udhëtimi ndëryjor. Duke pasur parasysh që mund të duhen shekuj të tërë për të arritur yjet dhe ekzoplanetet më të afërta, Kaku gjithashtu eksploron rrugë alternative për të siguruar mbijetesën e njerëzimit, duke përfshirë mundësinë e inxhinierisë gjenetike dhe transferimin e vetëdijes njerëzore në makina jo biologjike. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Best Sellers". The New York Times (në anglisht). 1 prill 2018. Marrë më 7 maj 2019.
  2. ^ Frank, Adam (25 maj 2018). "Downloadable Neurons, Life on Mars: A Physicist's View of Where We're Headed". The New York Times (në anglisht). Marrë më 7 maj 2019.