The Gift (serial televiziv turk)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Gift
I njohur siAtiye
Gjinia
 • Mister
 • Triller psikologjik

 • Fantastiko-shkencor
Shkruar nga
 • Jason George
 • Nuran Evren Şit
 • Fatih Ünal
Regjia nga
 • Ozan Açıktan
 • Gönenç Uyanık
 • Ali Taner
Luajnë
ShtetiTurqia Turqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve1
Nr. i episodeve8
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Onur Güvenatam
 • Özge Bağdatlıoğlu
 • Jason George
ProdhuesiAlex Sutherland
Montazhierët
 • Erhan Acar Jr
 • Korhan Koryurek
 • Aylin Tinel
Vendosja e kameraveSingle-camera
Kohëzgjatja30-50 minuta
Transmetimi
Programi origjinalNetflix
Formati i pikturës4K (Ultra HD)
Transmetimi i parë27 dhjetor 2019
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Country adjective' not found. The Gift (e njohur në Turqi si Atiye; shqip: Dhuntia) është një serial turk i zhanrit dramë fantazi, në të cilin interpreton Beren Saat. Është shkruar nga Jason George dhe Nuran Evren Şit. Sezoni i parë përbëhet nga 8 episode dhe u bë i disponueshëm për transmetim në Netflix më 27 dhjetor 2019.[1][2] Seriali është i bazuar në romanin Dünyanın Uyanışı nga Şengül Boybaş.

Premisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atiye, një piktore në Stamboll, fillon një udhëtim personal ndërsa zbulon sekretet universale në lidhje me një vend arkeologjik në Anadoll dhe lidhjen e atij vendi me të kaluarën e saj.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Beren Saat si Atiye
 • Mehmet Günsür si Erhan
 • Metin Akdülger si Ozan
 • Melisa Şenolsun si Cansu
 • Başak Köklükaya si Serap
 • Civan Canova si Mustafa
 • Tim Seyfi si Serdar
 • Meral Çetinkaya si Zühre
 • Cezmi Baskın si Öner
 • Fatih Al si Nazım
 • Hazal Türesan si Hannah
 • Sibel Melek si Seher
 • Melisa Akman si Anima

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Për herë të parë u transmetua
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 8 Dhjetor 27, 2019 (2019-12-27) TBA
2 8 Shtator 10, 2020 (2020-09-10) TBA

Sezoni i parë (2019)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.TitulliRegjiaSkenariData release transmetimit
1"Episode 1"Ozan AçıktanJason GeorgeDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)
Atiye, një piktore, niset për në Göbekli Tepe pasi zbulimit të një artefakti të jashtëzanshëm, i cili është varrosur për mijëvjeçarë është i lidhur misteriozisht me jetën dhe gjallërinë e saj.
2"Episode 2"Ozan AçıktanNuran Evren ŞitDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)
3"Episode 3"Ozan AçıktanAyşin AkbulutDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)
4"Episode 4"Gönenç UyanıkCansu ÇobanDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)
5"Episode 5"Gönenç UyanıkNuran Evren ŞitDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)
6"Episode 6"Gönenç UyanıkCansu Çoban and Merih AslanDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)
7"Episode 7"Gönenç UyanıkAtasay KoçDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)
8"Episode 8"Gönenç UyanıkNuran Evren Şit and Nergis Otluoğlu AkoğluDhjetor 27, 2019 (2019-12-27)

Sezoni i dytë (2020)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
TitulliRegjiaSkenariData release transmetimit [3]
91"Episode 1"Ali Taner BaltacıNuran Evren ŞitShtator 10, 2020 (2020-09-10)
102"Episode 2"Ali Taner BaltacıNuran Evren Şit and Ayşin AkbulutShtator 10, 2020 (2020-09-10)
113"Episode 3"Ali Taner BaltacıNuran Evren Şit and Ali ErcivanShtator 10, 2020 (2020-09-10)
124"Episode 4"Burcu AlptekinNergis Otluoğlu AkoğluShtator 10, 2020 (2020-09-10)
135"Episode 5"Burcu AlptekinNuran Evren Şit and Merih AslanShtator 10, 2020 (2020-09-10)
146"Episode 6"Burcu AlptekinPelin KaramehmetoğluShtator 10, 2020 (2020-09-10)
157"Episode 7"Gökhan TiryakiAtasay Koç and Nuran Evren ŞitShtator 10, 2020 (2020-09-10)
168"Episode 8"Gökhan TiryakiNuran Evren ŞitShtator 10, 2020 (2020-09-10)

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet kryesore u zhvilluan në Göbekli Tepe, Adıyaman dhe Malin Nemrut, mes vendeve të tjera në Turqi.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Atiye dizisinden ilk fragman geldi" (në turqisht). NTV. 17 nëntor 2019. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 2. ^ Vivarelli, Nick (25 mars 2019). "Netflix Boards Second Turkish Original, 'The Gift,' Starring Beren Saat" (në anglisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.
 3. ^ "The Gift – Listings". The Futon Critic (në anglisht). Marrë më 23 gusht 2020.
 4. ^ Kolağasıoğlu, Utku (25 mars 2019). "Beren Saat'in Rol Alacağı Netflix Dizisi Atiye Hakkında Bilmeniz Gerekenler". listelist.com (në anglisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]