Jump to content

Beren Saat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beren Saat
Saat në Universitetin Bilkent në prill 2015
U lind në26 shkurt 1984 (38 vjet)
KombësiaTurke
ArsimiTED Kolegji i Ankarasë
Universitet Başkent (u largua)
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2004–prezent
Bashkëshorti/jaKenan Doğulu (m. 29 korrik 2014)
Faqja në rrjetberensaat.com.tr

Beren Saat (lindi më 26 shkurt 1984) është një aktore turke e lindur dhe e rritur në Ankara. Që nga fillimi i karrierës së saj, ajo ka marrë vlerësime të shumta nga kritikët dhe vlerësime të shumta për aktrimin e saj. Ndërsa studionte në Universitetin Başkent, ajo mori pjesë në konkursin e aktrimit Türkiye'nin Yıldızları (Yjet e Turqisë) dhe u zbulua nga regjisori turk Tomris Giritlioğlu, duke nisur karrierën e saj profesionale të aktrimit.

Beren Saat bëri debutimin e saj në aktrim me një pjesë të vogël në serialin televiziv Aşkımızda Ölüm Var (2004). Më pas ajo u përgatit nga Tomris Giritlioğlu për rolin e saj të parë madhor në Aşka Sürgün (2005–2006). Ajo luajti si një tomboy i guximshëm i quajtur Jasemin Ynsal në serialin Hatırla Sevgili (2006–2008) dhe erdhi në vëmendjen ndërkombëtare për rolin e saj si Bihter Joreollu Zijagil, një grua e pabesë, në serialin romantik Aşk-ı Memnu (2008-2010), për të cilin ajo mori vlerësime kritike dhe fitoi vlerësime të shumta, duke përfshirë dy Çmime Golden Butterfly. Rolet e tjera të saj kryesore në televizion përfshijnë një viktimë të përdhunimit, Fatmagyl Ketenxhi Ilgaz, në dramën Fatmagül'ün Suçu Ne? (2010–2012), dhe një hakmarrëse e quajtur Derin Çelik/Jagmur Ozden në serialin dramatik İntikam (2013–2014), një ribërje nga seriali televiziv amerikan Revenge. Karriera e saj filmike filloi me filmin dramatik Güz Sancısı (2009), dhe vazhdoi me Gecenin Kanatları (2009), Gergedan Mevsimi (2012) dhe Benim Dünyam (2013). Nga viti 2015 deri në 2016, ajo luajti si personazhi titullar në serialin dramatik historik Muhteşem Yüzyıl: Kösem, për të cilin thuhej se merrte ₺90,000 për epizod.[1][2] Midis viteve 2019 dhe 2021, Saat kishte rolin kryesor në serialin origjinal të Netflix The Gift.

Saat ishte aktorja më e paguar në Turqi nga viti 2008 deri në vitin 2014.[3][4] Ajo ka marrë pjesë në disa filma si aktore e zërit. Ajo u shpall aktorja e vitit në listën “2010 Damgasını Vuranlar” të publikuar nga gazeta Radikal. Përveç karrierës së saj në aktrim, Saat shquhet për përpjekjet e saj bamirëse. Ajo është e martuar me këngëtarin Kenan Doğulu që nga viti 2014.

Viti Filmi Roli
2009 Güz Sancısı Elena
2009 Gecenin Kanatları Gexhe
2012 Gergedan Mevsimi Buse
2013 Benim Dünyam Ela Bajëndër
Viti Titulli Roli
2004 Aşkımızda Ölüm Var Nermin
2005-2006 Aşka Sürgün Zilan Shahvar Azizollu
2006-2008 Hatırla Sevgili Jasemin Ynsal
2007 Avrupa Yakası Vetë ajo/Jasemin Ynsal
2008-2010 Aşk-ı Memnu Bihter Joreollu Zijagil
2010-2012 Fatmagül'ün Suçu Ne? Fatmagyl Ketenxhi Ilgaz
2013-2014 İntikam Jagmur Ozden/Derin Çelik
2015-2016 Muhteşem Yüzyıl: Kösem Kösem Sultan
Viti Titulli Roli Platforma Not
2019-2021 The Gift Atije Ozgyrsoj Netflix Roli kryesor
2020 Night on Earth Vetë ajo Tregimtare-Dublimi
Yıl Film Rol Not
2010 Toy Story 3 Barbie Film
2012 Rebelja Merida
2015 Minions Scarlet Overkill
Viti Produkti Burimi
2004–05 Tofita [5]
2010–2011 Patos [6]
2010–2011 Rexona [7]
2013–2014 Duru [8]
2015–2016 Arçelik [8]
2021 BMW [9]
  1. ^ "Beren Saat, la nueva "Kösem" dejó atrás a todas otras rivales". TRT (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 14 gusht 2015.
  2. ^ "Devir onun devri... Beren Saat, Hülya Avşar'ı solladı!". superhaber (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2015. Marrë më 14 gusht 2015.
  3. ^ "Turkey's Top Paid Actors". Waleg (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2015. Marrë më 2015-08-14.
  4. ^ "5 buçuk yılda servet kazandı! İşte Beren Saat'in serveti!-Magazin" (në turqisht). Medyafaresi. Marrë më 2013-08-20.
  5. ^ "İŞTE BEREN SAAT'İN HİKAYESİ!". Gecce (në turqisht). 9 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2015. Marrë më 2 mars 2017.
  6. ^ "Patos'un Beren Saat'li Yeni Reklamı Çok Konuşuluyor". haberler.com (në turqisht). 30 mars 2011. Marrë më 2 mars 2017.
  7. ^ "Beren, bu sene de Rexona'nın yüzü". Media Cat (në turqisht). 13 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2 mars 2017.
  8. ^ a b "Duru'nun Beren Saat'li Kampanyası 'Mutluluk Veriyor'". haberler.com (në turqisht). 25 qershor 2014. Marrë më 2 mars 2017.
  9. ^ BEREN SAAT & YENİ BMW iX3