Jump to content

The Master (film 1992)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Master
Regjia ngaTsui Hark
Shkruar ngaLam Kei-to
Lau Tai-muk
ProdhuesiTsui Hark
LuajnëJet Li
Yuen Wah
Crystal Kwok
Jerry Trimble
Anne Rickets
KinematografiaJoe Chan
Paul Edwards
MontazhiKam Ma
Marco Mak
MuzikaTang Siu-lam
Shpërndarë ngaGolden Harvest
Data e publikimit
28 maj 1992
Kohëzgjatja
92 min.
ShtetiHong Kong
GjuhëtAnglisht
Kantonisht

The Master (Kinezisht: 龍行天下) është film 1992 me regji dhe skenar të Tsui Hark. Filmi u xhirua më 1989, por nuk u lëshua deri në vitin 1992.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia ndodhë në Los Angjelos, një luftë mes Mjeshtrit Tak dhe Johnny. Tak mposhtet nga Johnny dhe u shpëtua nga Anna.

Jet vjen nga Hong Kongu në autobusin e aeroportit. Kur të mbërrijë në dyqanin e Takut për të rifilluar si student i Tak Kung Fu, ai gjen dyqanin mbyllur dhe tre hajdutë vjedhin çantën e tij. Ai ndjek makinën e tyre në këmbë nëpër rrugë dhe më në fund i kap ata. Hajdutët janë kaq të impresionuar me aftësitë fizike të Jet-it, ata e kërkojnë që të jetë zotëruesi i tyre. Ata marrin Jet në shtëpinë e tyre (një ndërtesë e braktisur komunale) por ata sulmohen nga një bandë më e madhe. Jet mbron miqtë e tij të ri, por shtëpia e tyre është vënë në zjarr.

Johnny dhe banda e tij janë duke mbyllur shkollat ​​e kung fu dhe duke bërë një emër për veten e tyre. Jet takon May, një punëtore bankare përgjegjëse për huazimin në dyqanin e Tak-it - por asnjëri nuk e dinë se ku është Mjeshtri Tak. Jet gjendet në mes të një grabitje në një parking. Ai e gjen veten duke luftuar përkrah Johnny, por Johnny e njeh atë nga një nga fotot e Tak dhe e bën të qartë se ai ka ndërmend të vrasë të dy Jet dhe Tak. Anna dhe miqtë e Jet janë rrahur, kështu Jet trajnon miqtë e tij për të mbrojtur veten. Jet është përfundimisht i ri-bashkuar me Tak, por Tak pohon se ai nuk është më i interesuar në as mësimin Kung Fu apo duke bërë ilaçe bimore.

Jet dhe miqtë e tij shkojnë në dyqanin e Tak dhe përgatiten të merren me bandën e Johnny-t. Tre miqtë i vunë në praktikë aftësitë e tyre të reja, duke luftuar katër anëtarë të bandës së Johnny-t. Jet dhe Johnny luftojnë jashtë dyqanit derisa policia ndërhyn.

Jet dhe Tak argumentojnë, dhe Jet vendos të kthehet në Hong Kong. Në autobusin e aeroportit ai është sulmuar nga dy burra të armatosur me pushkë që ishte në parkim. Jet arrin të mposhtë burrat dhe të rifitojë kontrollin e autobusit pavarësisht nga një shpërthim me armë zjarri duke vrarë shoferin. May ka ndjekur autobusin me makinën e saj, ndoshta duke synuar të shprehë interesin romantik në Jet. Në ndërkohë, Tak dhe tre miqtë hyjnë në një tavanë ku Johnny dhe banda e tij po mbajnë peng Anna.

Jet dhe May shkojnë në dyqanin e Takut për të gjetur një shënim dhe një vullnet. Ata shpejt e bëjnë rrugën e tyre në tavanë, ku Tak mposhti 15 ose 20 burra të Johnny, por filloi të lodhet. Jet lufton Johnny ndërsa Tak dhe miqtë mposhtin pjesën tjetër të bandës dhe të shpëtuar Anna.

Jet shkon në aeroport me autobus, edhe një herë duke synuar të shkojë në Hong Kong. Ai gjen May në autobus, duke planifikuar të shkojë në Hong Kong me të për një pushim, por tre miqtë dhe Mjeshtri Tak ngasin pranë autobusit: Mjeshtri Tak ka vjedhur pasaportën e Jet-ut që të mos mund të largohet.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jet Li - Jet
 • Yuen Wah - Chan Hou-tak / Mjeshtri Tak
 • Crystal Kwok - May
 • Jerry Trimble - Johnny
 • Rueben Gonzáles - Cito
 • Guy Fadollone - Ruben
 • Derek Annunciation - Mouse
 • Michael Burke - Oscar
 • Camille Carrigan - Jeannie
 • Wayne Post - Jimmy
 • George Cheung - Paul
 • Pamela J. Anderson - trajneri
 • Steven Ho - student i Johnny
 • To Wai-wo - mësues i artit marcial
 • Billy Blanks - hajdut
 • Glen Chin - taksisti
 • Anne Rickets - Anna
 • Corey Yuen
 • Cheung Ching

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "The Master". IMDb. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)