Jump to content

The Terminator

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Terminator
Regjia ngaJames Cameron
Shkruar ngaJames Cameron
Gale Anne Hurd
William Wisher Jr. (dialog shtesë)
ProdhuesiGale Anne Hurd
LuajnëArnold Schwarzenegger
Michael Biehn
Linda Hamilton
Paul Winfeld
KinematografiaAdam Greenberg
MontazhiMark Goldblatt
MuzikaBrad Fiedel

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaOrion Pictures
Data e publikimit
26 tetor 1984
Kohëzgjatja
107 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara[2][3][4][5]
GjuhaAnglisht
Buxheti78.3 milionë dollarë[6]

The Terminator (Shqip: Terminatori) është një film fantastik shkencor amerikan i vitit 1984 me regji nga James Cameron. Arnold Schwarzenegger luan si Terminatori, një vrasës cyborg i dërguar nga 2029 deri në 1984 për të vrarë Sarah Connor (Linda Hamilton), djali i së cilës një ditë do të bëhet një shpëtimtar kundër makinave në një të ardhme pas apokaliptike. Michael Biehn luan Kyle Reese, një ushtar nga e ardhmja e dërguar në kohë për të mbrojtur Sarën.

Në javën e saj të hapjes, The Terminator luajti në 1.005 teatro dhe fitoi 4.0 milion dollarë duke e bërë atë një numër në box. Filmi mbeti në numrin një në javën e tij të dytë. Ajo humbi vendin e saj numër një në javën e tretë te Oh, God! You Devil.[7][8] Filmi inicoi një ekskluzivitet afatgjatë të Terminator duke filluar me Terminator 2: Judgment Day të lëshuar në vitin 1991, ekskluziviteti aktualisht përbëhet nga gjashtë filma, duke përfshirë daljen në vitin 2019 të Terminator: Dark Fate, dhe disa përshtatje në media të tjera.[9][10] Biografi Laurence Leamer shkroi se The Terminator "ishte një film me ndikim që prekte një gjeneratë të tërë të trillimeve shkencore të errët dhe ishte një nga shfaqjet më të mira të Arnoldit".[11]

Në vitin 1984, një vrasës i cyborg i njohur si Terminatori arrin nga viti 2029 dhe vjedh rroba dhe armë. Kyle Reese, një ushtar njerëzor i dërguar prapa në kohë nga i njëjti vit, arrin menjëherë pas kësaj. Ai vjedh rroba dhe armë dhe i shmanget policisë. Terminatori fillon të vrasë sistematikisht një grua me emrin Sarah Connor, adresat e të cilave i gjen në drejtorinë telefonike. Ajo ndjek Sarah Connor e fundit në një klub nate, por Kyle i shpëton asaj. Dyshja vjedhin një makinë dhe shpëtojnë me Terminatorin duke i ndjekur ata me një makinë policie.

Ndërsa fshihen në një parking, Kyle i shpjegon Sarës se një rrjet mbrojtës i inteligjencës artificiale, i njohur si Skynet, do të bëhet i vetëdijshëm në të ardhmen e afërt dhe do të fillojë një holokaust bërthamor. Djali i ardhshëm i Sarës, John, do të mbledhë të mbijetuarit dhe do të udhëheqë një lëvizje rezistence kundër Skynet dhe ushtrisë së saj të makinave. Me Rezistencën në prag të fitores, Skynet dërgoi një Terminator përsëri në kohë për të vrarë Sarën përpara se të lindte John, për të parandaluar formimin e Rezistencës. Terminatori, një model Cyberdyne Systems Model 101, është një makinë efikase për vrasje me një endoskelet metalik të fuqishëm dhe një shtresë të jashtme të indit të gjallë që e bën atë të duket njerëzore.

Kyle dhe Sara kapen nga polici pas një takimi tjetër me Terminatorin. Psikologu kriminal, Dr Silberman konkludon se Kyle është paranojak dhe delusional. Terminatori riparon trupin e tij dhe sulmon stacionin e policisë, duke vrarë shtatëmbëdhjetë oficerë policie në përpjekjen e saj për të gjetur Sarën. Kyle dhe Sara shpëtojnë, vjedhin një makinë tjetër dhe strehohen në një motel, ku mbledhin bomba tubi dhe planifikojnë lëvizjen e tyre të radhës.

Terminatori vret nënën e Sarës dhe e dëshpëron kur Sara, pa vetëdije për aftësinë e Terminatorit për të imituar zëra, përpiqet ta kontaktojë atë përmes telefonit. Kur e kuptojnë që i ka fituar ato, ata shpëtojnë në një kamionçinash ndërsa ajo i ndjek ato me motor. Në ndjekjen pasuese, Kyle plagoset me armë zjarri ndërsa hidhte bomba tubi në Terminator. Sara e rrëzon Terminatorin me motor, por humbet kontrollin e kamionit, i cili rrotullohet. Terminatori rrëmben një kamion tanki dhe përpiqet të zbresë Sarën, por Kyle rrëshqet një bombë tubi në tubin e zorrës së tankerit, duke shkaktuar një shpërthim që digjet mishin nga endoskeletoni i Terminatorit. Ajo i ndjek ato në një fabrikë, ku Kyle aktivizon makineri për të ngatërruar Terminatorin. Ai bllokon bombën e tij të fundit në barkun e Terminatorit, duke e hedhur në erë, duke plagosur Sarën dhe duke vrarë veten. Tornoja e Terminatorit riaktivizohet dhe kap Sarën. Ajo thyen falas dhe joshet atë në një shtyp hidraulik, duke e shtypur atë.

Muaj më vonë, një Sara shtatzënë po udhëton nëpër Meksikë, duke regjistruar kaseta audio për t'i kaluar djalit të saj të palindur, John. Ajo debaton nëse i thotë Gjonit se Kyle është babai i tij. Në një pikë karburanti, një djalë merr një fotografi të menjëhershme të saj dhe ajo e blen atë - të njëjtën fotografi që John do t'i japë Kyle.

 1. ^ "The Terminator" (në anglisht). British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 3 tetor 2014.
 2. ^ "LUMIERE : Film: The Terminator". lumiere.obs.coe.int (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2017.
 3. ^ Petley, Julian (1984). "The Terminator". Monthly Film Bulletin (në anglisht). British Film Institute. 52 (612): 54–55. ISSN 0027-0407. p.c—Cinema '84. A Pacific Western Production. For Orion
 4. ^ "The Terminator" (në anglisht). American Film Institute. Marrë më 15 nëntor 2016.
 5. ^ "The Terminator (1984)" (në anglisht). British Film Institute. Marrë më 11 shkurt 2019.
 6. ^ a b "The Terminator (1984)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 3 tetor 2014.
 7. ^ "The Terminator – Box Office Data". The Numbers (në anglisht). Marrë më 19 shtator 2010.
 8. ^ "The Top Movies, Weekend of November 9, 1984". The Numbers (në anglisht). Marrë më 19 shtator 2010.
 9. ^ "IGN Presents the History of Terminator". IGN (në anglisht). Marrë më 9 korrik 2015.
 10. ^ "Top 10 Movie Sequels Better than the Originals". Time Magazine (në anglisht). Marrë më 9 korrik 2015.
 11. ^ Leamer, Laurence (2005). Fantastic: The Life of Arnold Schwarzenegger (në anglisht). London: St Martin's Press. fq. 161. ISBN 0-283-07028-5.