Tigrat e Mompraçemit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga The Tigers of Mompracem)
Jump to navigation Jump to search

Tigrat e Mompraçemit (titulli origjinal: Le Tigri di Mompracem) është një roman aventurash ekzotike i shkruar nga autori italian Emilio Salgari, i botuar në vitin 1900. Simboli i romanit është personazhi im tij kryesor, Sandokani.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malajzi, viti 1849. Tigrat e Mopraçemit janë një bandë piratësh rebelë në luftë me fuqitë kolonizatore të Perandorisë Britanike dhe asaj Holandeze. Ata drejtohen nga Sandokani, i pathyeshmi Tigri i Malajzisë, dhe miku i tij Janez de Gomera (Yanez de Gomera), një aventurier portugez. Pas dymbëdhjetë vitesh aksion, Sandokani ka arritur majat e fuqisë dhe famës. Por gjithcka fillon të ndryshojë kur pirati merr vesh për të jashtëzakonshmen "Perla e Labuanit".

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sandokani: Tigri i Malajzisë, lideri i Tigrave të Mopraçemit
 • Mariana Guilonk (Marianna Guillonk): Perla e Labuanit
 • Janez de Gomera: Aventurier portugez, i dyti në komandë pas Sandokanit
 • Zoti Xhejms Guilonk (James Guillonk): Xhaxhai i Marianës
 • Baroni William Rosental (William Rosenthal): Një zyrtar Britanik
 • Patan
 • Giro-Batol
 • Juioko

Romane të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romanet në serinë Sandokan:

 • Misteri i Xhunglës së Zezë 
 • Piratët e Malajzisë
 • Dy Tigrat
 • Mbreti i Detit
 • Kërkimi për Fronin

Romanet në serinë Korsarët e Zinj:

 • Korsari i Zi
 • Mbretëresha e Karaibeve
 • Djali i Korsarit të Zi

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]