Jump to content

The Twilight Saga (filmseri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Twilight Saga
Logoja zyrtare
Regjia nga
Skenari ngaMelissa Rosenberg
Bazuar nëTwilight
nga Stephenie Meyer
Prodhuesi
Kinematografia
Montazhi
 • Nancy Richardson (1, 3)
 • Peter Lambert (2)
 • Art Jones (3)
 • Virginia Katz (45)
 • Ian Slater (5)
Muzika

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSummit Entertainment
Data e publikimit
2008–2012
Kohëzgjatja
607 minuta (1–5, botime teatrale të kombinuara)
634 minuta (15, botime të kombinuara të zgjeruara)
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
BuxhetiGjithsej (5 filma):
$401 milion
FitimiGjithsej (5 filma):
$3.346 trilion

The Twilight Saga është një seri filmash romantike fantazi bazuar në serinë e librave Twilight by Stephenie Meyer. Seria ka fituar mbi 5.28 miliardë dollarë në mbarë botën. Pjesa e parë, Twilight, u publikua më 21 nëntor 2008.[1] Pjesa e dytë, New Moon, pasoi më 20 nëntor 2009.[2] Pjesa e tretë, Eclipse, u publikua më 30 qershor 2010.[3][4] Pjesa e katërt, Breaking Dawn – Part 1, u publikua më 18 nëntor 2011, ndërsa pjesa e pestë dhe e fundit, Breaking Dawn – Part 2, u publikua më 16 nëntor 2012.[5][6]

Seria kishte qenë në zhvillim që nga viti 2004 në MTV FilmsParamount Pictures, gjatë së cilës kohë u shkrua një përshtatje e Twilight që ndryshonte ndjeshëm nga romani.[7][8] Tre vjet më vonë, Summit Entertainment fitoi të drejtat për filmin. Pasi Twilight fitoi 35.7 milionë dollarë në ditën e hapjes,[9] Summit Entertainment njoftoi se do të fillonin prodhimin në New Moon; ata kishin fituar të drejtat për romanet e mbetura më herët po atë muaj.[10] Filmat në seri kanë marrë përgjithësisht kritika negative deri në të përziera nga kritikët.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi Data e publikimit amerikan Regjisor(ët) Skenarist(ët) Producent(ët)
Twilight 21 nëntor 2008 Catherine Hardwicke Melissa Rosenberg Greg Mooradian, Mark Morgan dhe Wyck Godfrey
The Twilight Saga: New Moon 20 nëntor 2009 Chris Weitz Wyck Godfrey dhe Karen Rosenfelt
The Twilight Saga: Eclipse 30 qershor 2010 David Slade
The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1 18 nëntor 2011 Bill Condon Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt dhe Stephenie Meyer
The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2 16 nëntor 2012

Twilight (2008)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Twilight u drejtua nga Catherine Hardwicke dhe u shkrua nga Melissa Rosenberg. Filmi fokusohet në zhvillimin e një marrëdhënieje personale midis adoleshentes Bella Swan (Kristen Stewart) dhe vampirit Edward Cullen (Robert Pattinson), dhe përpjekjeve të mëvonshme të Eduardit dhe familjes së tij për ta mbajtur Bella të sigurt nga një grup i veçantë vampirësh armiqësor. Edward refuzon të plotësojë kërkesën e Bella për ta shndërruar atë në një vampir në mënyrë që ata të mund të jenë bashkë përgjithmonë, duke argumentuar se ajo duhet të ketë një jetë normale njerëzore.

Filmi u shfaq në kinema duke filluar më 21 nëntor 2008. Ai fitoi 35.7 milionë dollarë në ditën e hapjes,[11] dhe ka arritur në 393.6 milionë dollarë në mbarë botën. DVD u lëshua më 21 mars 2009 dhe fitoi 238 milionë dollarë shtesë nga shitjet.[12] Edicioni i diskut Blu-ray i filmit u publikua më 21 mars 2009, në vende të zgjedhura, por u bë më gjerësisht i disponueshëm në shitës të tjerë me pakicë më 5 maj 2009, duke fituar mbi 26 milionë dollarë;[13] duke arritur gjithsej prej mbi 264 milionë dollarësh në shitjet e mediave shtëpiake.[14]

The Twilight Saga: New Moon (2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


The Twilight Saga: New Moon u drejtua nga Chris Weitz dhe u shkrua nga Melissa Rosenberg. Filmi ndjek largimin e Cullens nga Forks dhe rënien e Bella Swan në një depresion të thellë. Ky depresion vazhdon derisa Bella zhvillon një miqësi të fortë me Jacob Black (Taylor Lautner). Rrjedhimisht, ajo zbulon se Jakobi është bërë ujk pa dëshirë. Jakobi dhe fisi i tij duhet të mbrojnë Bella nga Viktoria dhe një tufë e madhe vampirësh. Edward i thotë Bella se do ta shndërrojë atë në një vampir nëse ajo pranon të martohet me të.

Filmi u shfaq në teatër duke filluar më 20 nëntor 2009 dhe vendosi rekorde të shumta. Ishte në atë kohë shitësi më i madh i biletave në Fandango[15] dhe mbajti hapjen më të madhe të mesnatës në historinë e arkateve të brendshme (Shtetet e Bashkuara dhe Kanada), duke fituar rreth 26.3 milionë dollarë.[16] Vazhdimi i tij, The Twilight Saga: Eclipse, theu atë rekord në qershor 2010, duke fituar 72.7 milionë dollarë në ditën e hapjes brenda vendit, duke u bërë hapja më e madhe njëditore në historinë e brendshme.[2] New Moon është fundjava e trembëdhjetë më e lartë e hapjes në historinë e brendshme me 142,839,137 dollarë.[17]

The Twilight Saga: Eclipse (2010)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


The Twilight Saga: Eclipse u drejtua nga David Slade dhe u shkrua nga Melissa Rosenberg. Filmi ndjek Bella Swan teksa ndërgjegjësohet për ndërlikimet e mundshme të martesës me një vampir. Jacob Black dhe pjesa tjetër e ujqërve krijojnë një aleancë të përkohshme me Cullens për të luftuar Victoria dhe ushtrinë e saj të vampirëve të porsalindur për të mbajtur Bella të sigurt. Jacob pa sukses përpiqet të bindë Bella të largohet nga Edward dhe të jetë me të në vend të kësaj. Edward i propozon Bella dhe ajo e pranon.

Filmi u publikua në teatër duke filluar më 30 qershor 2010,[3] dhe është filmi i parë Twilight që do të dalë në IMAX.[4] Ai vendosi një rekord të ri për hapjen më të madhe të mesnatës në vend (Shtetet e Bashkuara dhe Kanada) në historinë e arkëtarëve, duke fituar rreth 30 milionë dollarë në mbi 4000 kinema.[18] Rekordi i mëparshëm ishte filmi i mëparshëm i serisë, The Twilight Saga: New Moon me 26.3 milionë dollarë në 3,514 kinema.[18] Filmi më pas shënoi hapjen më të madhe të së mërkurës në historinë vendase me 68,533,840 dollarë duke mposhtur $62 milion e Transformers: Revenge of the Fallen.[19] The Twilight Saga: Eclipse është bërë gjithashtu filmi me publikimin më të gjerë ndonjëherë, duke luajtur në mbi 4,416 kinema.[20]

The Twilight Saga: Breaking Dawn (2011–2012)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Part 1 (2011)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


The Twilight Saga: Breaking Dawn u drejtua nga Bill Condon, dhe autorja Stephenie Meyer bashkëprodhoi filmin së bashku me Karen Rosenfelt dhe Wyck Godfrey, me Melissa Rosenberg si skenariste.[21] Komploti i librit u nda në dy filma, i pari prej të cilëve u publikua më 18 nëntor 2011.[5][22] Xhirimi i Breaking Dawn filloi në nëntor 2010.

Pjesa e parë ndjek Bella dhe Edward teksa martohen dhe Bella mbetet shtatzënë. Ata merren me luftën e saj për të mbetur shtatzënë dhe gati duke vdekur për shkak të fëmijës së saj gjysmë njeri, gjysmë vampir.

Part 2 (2012)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 u publikua më 16 nëntor 2012.[6] Pjesa e dytë e Breaking Dawn sheh kulmin e marrëdhënies së Bella dhe Edward. Bella duhet të mësojë, si një vampir e sapo transformuar, të përdorë fuqitë e saj të veçanta mbrojtëse, si dhe të mbrojë vajzën e saj gjysmë-njerëzore gjysmë vampir, Renesmee. Filmi tregon gjithashtu betejën përfundimtare midis The Cullens, së bashku me vampirët nga Klani Denali, dhe miq të tjerë vampirë, si dhe ujqër nga fisi Quileute, kundër Volturi.

E ardhmja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 2016, bashkë-kryetari i Lionsgate, Patrick Wachsberger deklaroi se një vazhdim ishte "një mundësi", por do të vazhdonte vetëm nëse Stephenie Meyer donte ta bënte një të tillë.[23]

Më 8 gusht 2017, Variety raportoi se shefi ekzekutiv i Lionsgate Jon Feltheimer kishte interes të bënte spinoff për The Twilight Saga dhe donte të krijonte një dhomë skenaristësh për të eksploruar idenë.[24]

Më 19 prill 2023, Lionsgate Television njoftoi se një seri televizive e bazuar në ekskluzivitetin e Twilight Saga ishte në zhvillim të hershëm.[25]

Më 26 nëntor 2023, Catherine Hardwicke shkoi në podcastin Happy Sad Confused krijuar nga Josh Horowitz për 15-vjetorin e filmit debutues dhe diskutoi një ide të mundshme të krijimit me Jacob Elordi dhe Jenna Ortega për rindezjen e re të Lionsgate.[26]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Anne Thompson (2008-08-15). "'Twilight' moves into 'Potter's' place". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-24. Marrë më 2008-10-13.
 2. ^ a b Anthony D'Alessandro (2009-11-21). "'New Moon' takes opening day record". Variety (në anglisht). Reed Elsevier Inc. Arkivuar nga origjinali më 2019-04-16. Marrë më 2009-11-21.
 3. ^ a b Rich, Joshua (2009-02-20). "'Twilight': Third film in series, 'Eclipse,' set for June 2010". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-02-23. Marrë më 2019-11-23.
 4. ^ a b McNary, Dave; McClintock, Pamela (2009-12-09). "'Eclipse' sets IMAX release". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-04-16. Marrë më 2009-12-31.
 5. ^ a b "Salary dispute holding up 'Twilight 5' announcement". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-05-14. Marrë më 2010-06-15.
 6. ^ a b "'Breaking Dawn' Part 2 Will Be Released On November 16, 2012" (në anglisht). MTV. 2010-07-28. Arkivuar nga origjinali më 2019-04-16. Marrë më 2010-08-03.
 7. ^ Sperling, Nicole (2008-07-10). "Twilight hits Hollywood". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-10-24. Marrë më 2019-11-23.
 8. ^ Christina Radish (2008-09-17). "Twilight's Author and Director Talk About Bringing The Film To Life" (në anglisht). MediaBlvd Magazine. Arkivuar nga origjinali më 2008-10-21. Marrë më 2008-10-31.
 9. ^ Joshua, Rich (2008-11-22). "'Twilight' grosses $35.7 mil on Friday". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-11-07. Marrë më 2019-11-23.
 10. ^ Zeitchik, Steven (2008-11-14). "'Twilight' film franchise looks ahead". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2019-11-23.
 11. ^ "Opening Day Records at the Box Office". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-01-02. Marrë më 2008-11-24.
 12. ^ "Twilight – DVD Sales". The Numbers (në anglisht). Nash Information Services. Arkivuar nga origjinali më 2020-09-02. Marrë më 2019-01-15.
 13. ^ "Twilight – Blu-ray Sales". The Numbers (në anglisht). Nash Information Services. Arkivuar nga origjinali më 2020-09-02. Marrë më 2019-01-15.
 14. ^ "Twilight – Home Media Sales". The Numbers (në anglisht). Nash Information Services. Arkivuar nga origjinali më 2020-09-02. Marrë më 2019-01-15.
 15. ^ Davis, Erik (2009-11-16). "'New Moon' Now Fandango's Biggest Advance Ticket Seller Ever!" (në anglisht). Fandango. Arkivuar nga origjinali më 2014-02-02. Marrë më 2009-11-20.
 16. ^ McClintock, Pamela (2009-11-22). "'New Moon' shines at box office". Variety (në anglisht). Reed Elsevier Inc. Arkivuar nga origjinali më 2021-01-26. Marrë më 2019-01-15.
 17. ^ "Biggest Opening Weekends at the Box Office". Box Office Mojo (në anglisht). IMDb.com, Inc. Arkivuar nga origjinali më 2019-05-18. Marrë më 2009-11-23.
 18. ^ a b ""Eclipse" Takes $30 Million Bite From Midnight Box Office". Reuters (në anglisht). 2010-06-30. Arkivuar nga origjinali më 2019-01-17. Marrë më 2019-01-16.
 19. ^ "Twilight Eclipse $68 Million Opening Day is Second Best All-Time" (në anglisht). korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 2014-02-20. Marrë më 2010-07-06.
 20. ^ "Widest Independent Releases at the Box Office" (në anglisht). Boxofficemojo.com. Arkivuar nga origjinali më 2010-06-16. Marrë më 2010-06-15.
 21. ^ Sperling, Nicole (2010-04-28). "It's official: Bill Condon will direct Twilight's final chapter 'Breaking Dawn'". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-04-29. Marrë më 2019-11-23.
 22. ^ "THE TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN Release Date November 18, 2011" (në anglisht). Collider.com. 2010-05-04. Arkivuar nga origjinali më 2010-11-29. Marrë më 2010-06-15.
 23. ^ Freeman, Molly (2016-09-26). "Lionsgate Co-Chairman: New Twilight Movie Is a 'Possibility'". ScreenRant (në anglisht). Marrë më 2023-02-19.
 24. ^ Lang, Brent (2017-08-08). "Lionsgate Chief Says 'Hunger Games,' 'Twilight' Have 'More Stories to Tell'". Variety (në anglisht). Marrë më 2023-02-19.
 25. ^ Goldberg, Lesley (19 prill 2023). "'Twilight' TV Series in the Works (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 11 gusht 2023.
 26. ^ Greco, Chloe (26 nëntor 2023). "Twilight Director Says Jenna Ortega and Jacob Elordi Would Be 'Perfect' in a Reboot". People (në anglisht). Marrë më 29 nëntor 2023.