Jump to content

Theodor Kallifatides

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Theodor Kallifatides
U lind më12 mars 1938
Molaoi, Laconia, Greqi
EdukimiUniversiteti i Tiranës, Instituti Gorki
Vite aktiv1968 -

Theodor Kallifatides (Greqisht: Θοδωρής Καλλιφατίδης, lindi më 12 mars 1938) është shkrimtar dhe përkyes grek. Ai jeton dhe vepron në Suedi dhe shkruan libra në gjuhën suedeze.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit në Greqi, në vitin 1956 Kallifatides studioi teatrin, duke vepruar si aktor, studioi shërbimin ushtarak 27-mujor të vendit. Ai emigroi në Suedi në vitin 1964. Fillimisht, ai punoi si enëlarës dhe ai studioi nën Strindberg për të mësuar suedisht dhe studiuar filozofi; ai mori një gradën bachelor. më 1967. Ai punoi si mësues i filozofisë në shkollën e Viggbyholm më 1967-69 dhe si mësues në filozofinë praktike në Universitetin e Stokholmit më 1969-72 dhe më pas si redaktor i revistës letrare të Bonnier 1972-76. Ai ishte kryetar i Svenska PEN më 1995.

Pas debutimit në vitin 1969 me një koleksion të poezive, Kallifatides ka shkruar kryesisht romane. Ai gjithashtu ka qenë aktiv si përkthyes dhe më pas ka prezantuar Mikis Teodorakis dhe problemet e tij me audiencën suedeze.

Në trilogjinë Bönder och herrar, Plogen och svärdet dhe Den grymma freden Kallifatide përshkruan Luftën Civile Greke dhe pasojat e saj në fshatin Jalos. Ai ka këto vepra dhe të tjerët ishin përshkruar si të suksesshëm të historisë bashkohore të Greqisë në suedisht. Në fund të viteve 1970, Kallifatides filloi të hetojë thelbin e dashurisë në disa romane. Ai gjithashtu ka shkruar disa romane të krimit, romane historike dhe histori udhëtimi si dhe libra të raportimit.

Veprat e tij janë përkthyer në gjuhë të tjera, duke përfshirë greqisht, anglisht, danisht dhe frëngjisht.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Minnet i exil: dikter (1969)
 • Utlänningar (1970)
 • Tiden är inte oskyldig: dikter (1971)
 • Bönder och herrar (1973)
 • Plogen och svärdet (1975)
 • Den sena hemkomsten. Skisser från Grekland (1976)
 • Den grymma freden (1977)
 • Kärleken (1978)
 • Mitt Aten (tills. med Henrik Tikkanen) (1978)
 • En fallen ängel (1981)
 • Brännvin och rosor (1983)
 • Människor, skolböcker, minnen (1986)
 • Lustarnas herre (1986)
 • En lång dag i Athen (1989)
 • Sidospår (1991)
 • Vem var Gabriella Orlova? (1992)
 • Cypern: en resa till den heliga ön (1992)
 • Ett liv bland människor (1994)
 • Svenska texter (1994)
 • Det sista ljuset (1995)
 • Afrodites tårar: om gamla gudar och eviga människor (1996)
 • De sju timmarna i paradiset (1998)
 • För en kvinnas röst: en kärleksdikt (1999)
 • Ett enkelt brott: kriminalroman (2000)
 • Ett nytt land utanför mitt fönster (2001)
 • Den sjätte passageraren: kriminalroman (2002)
 • En kvinna att älska (2003)
 • I hennes blick: kriminalroman (2004)
 • Herakles (2006)
 • Mödrar och söner (2007)
 • Vänner och älskare (2008)
 • Slump: kollektiv roman (2008)
 • Det gångna är inte en dröm (2010)
 • Brev till min dotter (2012)
 • Med sina läppars svalka (2014)
 • Ännu ett liv (2017)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Reading Greece: Theodor Kallifatides, the Greek Writer of the NorthReading Greece: Theodor Kallifatides, the Greek Writer of the North
 2. ^ Chapter 8 -Theodor Kallifatides