Theodore Aubanel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Theodore Aubanel

Théodore Aubanel ( oksitanisht : Teodòr Aubanèu ; 26 mars 1829 - 2 nëntor 1886) ishte një poet provansal . Ai lindi në Avignon në një familje shtypshkronjësish.

Aubanel filloi të shkruante poezi në frëngjisht, por shpejt kaloi në provansalisht, për shkak të ndikimit të Joseph Roumanille . Ai është i njohur kryesisht për La Miougrano entreduberto (1860, Shega e ndarë ) dhe Li Fiho d'Avignon (1885, Zonjat e reja të Avignon ), dy përmbledhje me poezi lirike.

Ai vdiq në Avinjon.