Tiger Woods

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tiger Woods

Eldrick Tont "Tiger" Woods (lindi më 30 dhjetor 1975)[1][2] është lojtarë golfi amerikanë i cili është lojtari më i mirë. Tiger u bë profesionalë në fund të verës të vitit 1996. Në prill 1997, ai e fitoi kampionatin e golfit duke u bërë fituesi më i ri i turneut.[3]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tiger Woods lindi në Cypress, Kalifornia. Prindit e tij janë Earl Woods (1932-2006) dhe Kultida Woods (lindi më 1944). Tiger është i vetmi fëmijë tek Earl dhe Kultida, sidoqoftë ai ka dy gjysmë vëllezër Earl Jr. dhe Kevin dhe një gjysmë motër Royce. Emri i Woods, Eldrick, u thirr nga nëna e tij sepse fillon me "E" (Earl) dhe mbaron me "K" (Kultida). Emri i tij i mesëm Tont është emër tradicionalë tajlandezë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sounes, Howard (2004). The Wicked Game: Arnold Palmer, Jack Nicklaus, Tiger Woods, and the Story of Modern Golf. Harper Collins. fq. 120–121, 293. ISBN 0-06-051386-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tiger Woods Biography: Golfer (1975–)". Biography.com (FYI (TV channel). Marrë më 3 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Është injoruar "FYI / A&E Networks)" (Ndihmë!)
  3. ^ Sirak, Ron. "10 Years of Tiger Woods Part 2". Golf Digest. Marrë më 21 maj 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)