Jump to content

Tim Curry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tim Curry, aktor amerikan

Timothy James Curry (lindur më 19 prill 1946) është një aktor dhe këngëtar anglez. Ai u bë i njohur me pjesëmarrjen e tij në filmin The Rocky Horror Picture Show (1975), duke përsëritur rolin që ai kishte në origjinën e prodhimeve skenike muzikore në Los AnxhelosThe Rocky Horror Show .

Puna tjetër e tij përfshin role të ndryshme në produksionin origjinal të West End , Tristan Tzara në prodhimet e West End të vitit 1975 në BroadwayTravesties, Wolfgang Amadeus Mozart në prodhimin e Amadeus në Broadway të vitit 1980, Alan Swann në prodhimin e Broadway të Viti im i preferuar dhe Mbreti Arthur në prodhimet e Broadway. Dhe West End të Spamalot nga viti 2005 deri në 2007. Vlerësimet e tij teatrale përfshijnë tre nominime për çmimin Tony dhe dy nominime për çmimin Laurence Olivier . [1]

  1. ^ "Look Back at Tim Curry, Hank Azaria, Sara Ramirez and More in Spamalot on Broadway". Playbill.com. 17 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)