Jump to content

Tipasa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tipasa
Emrat amëtar
تيپازة, Tipaza
Mbetjet e Tipasës
VendndodhjaAlgjeri
Koordinatat36°35′31″N 2°26′58″E / 36.591944°N 2.449444°E / 36.591944; 2.449444
Emri zyrtar: Tipasa
LlojiKulturor
Kriteretiii, iv
Përcaktuar1982 (mbledhja e 6-të)
Nr. i referencës193
Shteti palëAlgjeria Algjeria
RajoniShtetet arabe
Rrezikuar2002–2006
Tipasa is located in Earth
Tipasa (Earth)

Tipasa ishte një koloni në provincën romake Mauretania Caesariensis, që sot quhet Tipaza, dhe ndodhet në Algjerinë qendrore bregdetare. Që nga viti 2002, është deklaruar nga UNESCO një "Vend i Trashëgimisë Botërore". Kishte një qytet tjetër me të njëjtin emër: Tipasa në Numidia[1]

Historia e lashtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rrënojat aktuale të Tipas romake
Varri i krishterë nga një bazilikë romake në Tipasa

Fillimisht qyteti ishte një qytet tregtar i vogël i punicitëve të lashtë i pushtuar nga Roma e lashtë dhe u shndërrua në një koloni ushtarake nga perandori Klaudi për pushtimin e mbretërive të Mauretania.[2] Më pas u bë një municipium i quajtur Colonia Aelia Augusta Tipasensium, që arriti në popullsinë e 20,000 banorëve në shekullin e katërt sipas historianit Gsell.[3]

Qyteti romak u ndërtua në tri kodra të vogla, të cilat e kaluan detin, gati 20 km në lindje nga Cezare (kryeqyteti i Mauretania Caesariensis). Nga shtëpitë, shumica e të cilëve qëndronin në kodrën qendrore, nuk ka gjurmë; Por ka rrënojat e tre kishave - Bazilika e Madhe dhe Bazilika Aleksandri në kodrën perëndimore, dhe Bazilika e Shën Salsa në kodrën lindore, dy varreza, banja, teatri, amfiteatri dhe nymfeumi. Linja e mureve mund të gjurmohen në mënyrë të dukshme dhe në rrëzë të kodrës lindore mbetjet e portit të lashtë.

Bazilikat janë të rrethuara nga varreza, të cilat janë plot me arkivole, të gjitha prej guri dhe të mbuluara me mozaikë. Bazilika e Shën Salsa, e cila është gërmuar nga Stéphane Gsell, përbëhet nga një hark me dy pjesë, dhe ende përmban një mozaik. Bazilika e Madhe shërbeu për shekuj me radhë si një gurore, por ende është e mundur të hartohet plani i ndërtesës, i cili u nda në shtatë pjesë. Nën themelet e kishës janë varreza të gdhendura nga shkëmbi i ngurtë. Nga këto një është rrethore, me një diametër prej 18 m dhe hapësirë për 24 arkivole.

Komercialisht Tipasa ishte me rëndësi të madhe, por nuk u dallua në art apo në të mësuar. Krishterimi ishte futur herët, dhe në shekullin e tretë Tipasa ishte një pamje episkopale, e cila tani është e shkruar në listën e Kishave Katolike.[4]

Shumica e banorëve vazhdonin të mos jenë të krishterë derisa, sipas legjendës, Salsa, një vajzë e krishterë, hodhi kokën e idolit të gjarprit të tyre në det, pas së cilës populli i tërbuar e mbulojë me gurë atë deri në vdekje. Trupi, i shëruar mrekullisht nga deti, u varros, në kodrën mbi port, në një kishëz të vogël që i dha vendin më pas bazilikës madhështore. Martirizimi i Salsa u zhvillua në shekullin e 4-të. Në 484 mbreti Vandal Huneric (477-484) dërgoi një peshkop arian në Tipaza; Pas së cilës një numër i madh i banorëve ikën në Spanjë, ndërsa shumë prej të tjerëve u persekutuan mizorisht.[5]

Tipasa u ringjall për një kohë të shkurtër gjatë okupimit Bizantine profesion 6-të të shekullit, në shekullin e 6-të, por iu dha emri i gjuhës arabe, Tefassed, kur arabët arritën atje. Termi i përkthyer do të thotë të dëmtuar keq.[6]

Në shekullin e tretë krishterimi u adhurua nga të gjithë Berberët romanë dhe kolonistët romakë të Tipasit. Prej kësaj periudhe vjen epitafi më i vjetër krishterë në Afrikën romake të datës 17 tetor 237 pas Krishtit.[7] Në Tipasa janë ndërtuar bazilikat më të mëdha të Algjerisë aktuale: bazilika e Aleksandrit dhe bazilika e Shën Salës.

Tipasa u shkatërrua pjesërisht nga Vandalët në vitin 430 pas Krishtit, por u rindërtua nga bizantinët një shekull më vonë. Në fund të shekullit të shtatë qyteti u shkatërrua nga arabët dhe u reduktua në gërmadha.[8]

  1. ^ Map showing "Tipasa in Numidia" located 88 km south of Hippo Regius (actual Annaba)
  2. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "Tipasa". whc.unesco.org. Marrë më 2016-08-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tipasa (në Spanjisht)
  4. ^ Annuario Pontificio 2013 (Libreria Editrice Vaticana, 2013, ISBN 978-88-209-9070-1), p. 991
  5. ^ Stefano Antonio Morcelli, Africa christiana[lidhje e vdekur], Volume I, Brescia 1816, pp. 327–328
  6. ^ Tipasa, Morocco, Algeria, & Tunisia: a travel survival kit, Geoff Crowther & Hugh Finlay, Lonely Planet, 2nd Edition, April 1992, pp. 286 - 287.
  7. ^ Revue africaine, Société historique algérienne, éd. la Société, 1866, p.faqja
  8. ^ Toutain Jules.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]