Tiramisu me djathë maskarpone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nevojiten

12 biskota çaji
500-600 g djathë maskarpone
1 ½ filxhan krem qumështi
1-2 të verdha veze
1 filxhan kafe filtri me aromë çokollate
4 lugë liker Amareto
½ filxhan sheqer pudër
1 filxhan çokollatë
2 lugë kakao.

Hidhni kafenë e përgatitur në një tas dhe shtoni ½ e sasisë së Amaretos. Zhytni në të biskotat e çajit dhe në vazhdim renditini nëpër tasa. Rrihni në mikser të verdhat e vezëve me sheqerin pudër, derisa të dalë një masë si shkumë. Shtoni djathin maskarpone dhe sasinë e mbetur të likerit Amareto. Rrihni në mikser kremën e qumështit derisa të mpikset fort dhe shtojeni në masën me maskarpone. Përzieni mirë. Shtroni krem mbi biskotat e çajit, spërkatni me çokollatë dhe mbuloni sërish me krem. Lërini tasat në frigorifer për rreth 2 orë dhe në vazhdim pudrosini nga lart me kakao.