Jump to content

Tombolo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tombolo pranë Karystos, Eubea, Greqi
Tombolo në kontrast me format e tjera të tokës bregdetare.

Një tombolo është një istmus me rërë ose zall. Një tombolo, nga italishtja tombolo , që do të thotë 'jastëk', dhe nganjëherë e përkthyer gabimisht si ayre (një ayre është një plazh me zall i çdo lloji), është një formë toke e depozitimit me anë të së cilës një ishull bashkohet me kontinentin nga një pjesë e ngushtë toke si p.sh. pështymë (formë tokësore) ose bar.[1]

Pasi bashkohet, ishulli njihet më pas si një ishull i lidhur.

Disa ishuj të lidhur me shufra që ngrihen mbi nivelin e ujit quhen një grup tombolo.[2] Dy ose më shumë tombolo mund të formojnë një rrethim (të quajtur lagunë ) që përfundimisht mund të mbushet me sediment.

Vija bregdetare lëviz në drejtim të ishullit (ose shkëmbyesit të shkëputur) për shkak të grumbullimit të rërës në pjerrësinë e ishullit, ku energjia e valëve dhe lëvizja në breg të gjatë zvogëlohen dhe për këtë arsye ndodh depozitimi i rërës.

  1. ^ De Mahiques, Michel Michaelovitch (2016). "Tombolo". Encyclopedia of Estuaries. Encyclopedia of Earth Sciences Series. fq. 713–714. doi:10.1007/978-94-017-8801-4_349. ISBN 978-94-017-8800-7. Arkivuar nga origjinali më 2021-06-14. Marrë më 2021-04-05. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Glossary of Geology and Related Sciences. The American Geological Institute, 1957