Jump to content

Toni Kukoç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Toni Kukoç
Toni Kukoç në lojë.
U lind në
ShtetësiaKroaci

Toni Kukoç lindi më 18 shtator të vitit 1968Split, ishte basketbollist kroat i njohur për suksesin në NBA.

Në karierëne tij arriti tituj evropian në garat e kluubeve në basketboll, titullin e kampionit botërorë, dy medalje olimpike dhe titullin e kampionit në ligën profesionale NBA . Edhe pse është I njohur si djalosh që mund të luaj në cilëndo pozitë ( me gjatësinë e tij prej 207 cm), megjithëatë ka luajtur si alo (anësorë).

Kariera evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera në NBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toni Kukoç ishte aktiv 13 vite në NBA duke luajtur për ekipet Chicago Bulls (1993-2000], Philadelphia 76ers (1999-2001), Atlanta Hawks (2000-2002) dhe Milwaukee Bucks (2002-2006). Gjatë karierës së tijë në NBA arriti të shënojë 9810 pikë nga 846 ndeshje të zhvilluara.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkurtesat
  • Nde - Ndeshje
  • Min - Minuta të zhvilluara
  • Mbr - Mbrojtje
  • Krc - Kërcime
  • Asi - Asistime
  • Bll - Bllokime
  • Vje - Vjedhje
Viti Ekipi Nde Min Mbr Krc Asi Vje Bll Pikë
1993-94 Chicago 75 1,808 199 297 252 81 33 814
1994-95 Chicago 81 2,584 285 440 372 102 16 1,271
1995-96 Chicago 81 2,103 208 323 287 64 28 1,065
1996-97 Chicago 57 1,610 167 261 256 60 29 754
1997-98 Chicago 74 2,235 206 327 314 76 37 984
1998-99 Chicago 44 1,654 245 310 235 49 11 828
1999-00 Chicago 24 868 93 130 124 44 19 432
1999-00 Philadelphia 32 916 105 143 141 33 9 398
1999-00 Philadelphia 56 1,784 198 273 265 77 28 830
2000-01 Philadelphia 48 979 115 162 93 35 6 386
2000-01 Atlanta 17 618 78 97 106 13 5 335
2000-01 Aralanta 65 1,597 193 259 199 48 11 721
2001-02 Atlanta 59 1,494 175 218 210 48 17 584
2002-03 Milwaukee 63 1,704 199 266 230 81 29 730
2003-04 Milwaukee 73 1,522 211 271 200 59 21 616
2004-05 Milwaukee 53 1,099 129 160 160 39 13 296
2005-06 Milwaukee 65 1,018 124 150 139 33 17 317
Statistika totale 846 22,212 2,539 3,555 3,119 817 290 9,810

Pas përfundimit të karierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]