Tony Bennett

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tony Bennett gjatë një koncertit

Tony Bennett lindi me 3 gusht 1926 në Astoria, Queens, New York City ; emri zyrtar Anthony Dominick Benedetto, është një këngëtar amerikan i zhandrit jazz. Me tituj si "I Left My Heart In San Francisco" (sq. "E lash zemrën në San Francisco") u be ndërkombëtarisht i njohur. Bennett është ndër këngëtaret me te popullarizuar dhe të suksesshëm të ShBA-ve. Ai 17 here fitoj çmimin Grammy (vetëm gjatë viteve 1993-2007 u shpërblye 15 here me Grammy-ne). Në tere botën Bennett ka shitur mbi 50 milion disqe.