Tori Kelly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Victoria Loren Kelly ( e lindur me 14 dhejtor 1992 ) është një këngëtare ,kantautore dhe aktore amerikane .Kelly u bë e njohur pasi filloi të postonte në Youtube kur ishte adoleshente ,dhe mori pjesë deri në gjysëm finalen e sesonit të nëntë të American Idol në 2010-tën .Më pas ajo publikoi në mënyrë të pavarur albumin e saj debutues në 2012 , “Handmade Songs by Tori Kelly “ ( Këngë të bëra me dorë nga Tori Kelly )

Në 2013,pasi Scooter Braun u bë menaxheri I saj ,Kelly nënshkruajti kontratë me Capital Records .Albumi I saj I dytë dhe publikimi I parë në një studio muzikore ,Foreëord (2013) erdhën menjëherë pas .Debutimi I studios së Kelly’s Ubreakable Smile [(Buzeqeshje e pathyeshme 2015) arriti numrin 2 në Billboard 200Shtetet e Bashkuara të Amerikës me këngën kryesore ,”Nobody Love “ ,duke shënuar dukjen për herë të parë në Billboard Hot 100 .

Kelly u nominua për Best New Artist tek 58th Grammy Awards ( edicioni I 58-të I çmimeve Grammy ), dhe aktroi si zëri I Meena në filmin e animuar Sing (Këndo ) 2016 .Albumi I dytë I saj në studio “Hiding Place “ arriti numrin 35 në Billboard Chart dhe mori dy çmime Grammy Awards ,një për albumin më të mirë të Gospel  dhe performancën / këngën më të mirë Gospel .Në 2019-tën ,Kelly publikoi albumin e saj të tretë studio Inspired by True Even .

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1992-2009: Jeta e hershme dhe fillimet e hershme të karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kelly ka lindur në Wildomar ,Kaliforni .Babai I saj  ,Allwyn ,ka prejardhje  xhamajkane dhe nga Puerto Riko ,ndërsa e ëma ,Laura ,ka prejardhje irlandeze dhe gjermane .Ajo ka një vëlla më të vogël të quajtur Noah ,I lindur me 29 Gusht 1996.Duke u rritur ,ajo ishte në kontakt me një shumëllojshmëri muzike nga prindërit e saj .” Meritat jua jap atyre vetëm sepse më kanë luajtur të gjitha zhanret ,dhe asnjë zhanër muzikor nuk ishte I ndaluar “,tregon kur u pyet për edukimin dhe rrijtjen e saj .Kelly është katolike .Besimi luan një rol të madh në procesin e të shkruarit një këngë ,edhe pse ajo vetë nuk e konsideron vetën si pjesë e zhanrit muzikor katolik .Kelly mori pjesë në emisionin Star Search ,por humbi ndaj kengëtares Tiffany Evans ,e cila fitoi titullin e Kampion Junior në sektorin e këngëtarëve të rinj.

Në vitin 2004 ,ajo mori pjesë në America’s Most Talented Kid ,me këngën e Christina AguileraKeep on Singin My Song “ dhe fitoi ,duke mundur muzikantin Hunter Hayes .Ajo u mori pjesë për herë të dytë në emision në Turneun e Kampionëve ,por humbi ndaj Antonio Pontarelli ,një muzikant rok.Në moshën 12-të vjeçare ajo pranoi një marrëveshje muzikore me Geffen Records por më vonë të dyja palët ranë dakord që ta perfundojnë kontratën për arsye të diferencave muzikore .Në 2007-tën, kur  Kelly ishte vetëm 14 vjeçe,ajo filloi të postonte video në Youtube .Videoja e parë që ajo postoi ka qënë një cover të këngës së John Wesley Work Jr “ Go Tell It on the mountain “, këngë të cilën ajo e kishte performuar në dhjetor të vitit 2004 .Kelly u bë e famshme për cover-in akustik ,me një vajzë tjetër Youtuber ,e quajtur Angie Girl , të këngës “Thinkin Bout You “ të Frank Sinatrës.

Pavarësisht faktit që nuk arriti dot t’ja dalë në top 24 në American Idol ,ajo mori një rrugë të re për sa I përket muzikës ,duke mësuar si të luajë në kitarë ,duke kompozuar pjesë origjinale këngësh dhe duke regjistruar vetën në kompjutërin e saj .Tori filloi të postojë performancat e saj në Youtube ,dhe shumë shpejt arriti mbi 1,000,000 abonues në kanalin e saj .

2010-2014:"Handamde Songs" nga Tori Kelly dhe "Foreword"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010  , Tori pjesë në audicionet e sezonit të 9-të të American Idol në Denver ,Kolorado dhe kaloi “Javën e Hollivudit “ por nuk arriti të shkonte deri tek Top 24 artistët .Ajo patë thënë që “ndihej e pikëlluar “ por që “ kishte dhënë gjithçka mundej ” .Më  pas ,asaj ju kërkua të merrte pjesë në versionin e ri të këngës “We are the World “ të vitit 1985  , e titëlluar “We are the World :The Next Generation “.Me 1 Maj ,2012 ,ajo publikoi EP –në e saj të a parë ,të titëlluar “ Handmade songs by Tori Kelly “ ( Këngë të bëra me dorë nga Tori Kelly ) ,e cila u publikua në shtëpinë e saj muzikore Tooray Records .Kelly shkruajti , regjistroi dhe punoi si producente e vetë albumit të saj në dhomën e saj të gjumit Pak pas publikimit të albumit ,EP ja doli zuri vëndin në Top 10 albumet  e muzikës Pop në iTunes .Ajo e quan këtë album “një nxehje “ për albumin e plotë që do të vinte në të ardhmen .Që prej 2013-tës albumi ka shitur mbi 14,00 kopje dhe arriti numrin 9 në listën e albumeve “Heetseekers “ në SHBA .