Jump to content

Tornike Shengelia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tornike Shengelia
თორნიკე შენგელია
Shengelia with Baskonia in 2017
No. 21 – Virtus Bologna
PozitaPower forward
LigaLBA
EuroLeague
Personal information
Lindi měGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Tbilisi, Georgia
Lartësia6 ft 9 in (2.06 m)
Pesha240 lb (109 kg)
Career information
NBA draft2012 / Round: 2 / Pick: 54-të overall
Selected by the Philadelphia 76ers
Karriera e lojës2008–present
Historia e karrierës
2008–2010Valencia
Career highlights and awards
Stats Edit this at Wikidata at NBA.com
Stats Edit this at Wikidata at Basketball-Reference.com

Tornike Shengelia, një lojtar basketbolli profesionist nga Gjeorgjia, ka briluar në arenat ndërkombëtare të basketbollit. I lindur më 5 tetor 1991, Shengelia tani shquhet si një nga yjet kryesore të Virtus Bologna, duke u bërë pjesë e skuadrës së tyre në Lega Basket Serie A (LBA) dhe EuroLeague.Përveç kësaj, ai me krenari përfaqëson kombëtaren e Gjeorgjisë për të moshuarit, duke çuar ekipin e tij në suksese të shquara në nivel ndërkombëtar. Kulmi i karrierës së tij deri më tani erdhi në vitin 2018, kur ai arriti të fitojë një vend në Ekipin e Parë të Gjithë-EuroLeague, një dëshmi e padiskutueshme e aftësive të tij të larta në lojën e basketbollit.Legjenda e Shengelia vazhdon të shkruhet, pasi ai vazhdon të shkëlqejë si një nga lojtarët më të respektuar dhe të talentuar në arenën evropiane të basketbollit.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas fillesave të tij premtuese në Gjeorgji, Tornike Shengelia kaloi disa vite duke u rritur si lojtar në Spanjë, duke briluar me Valencia Basket dhe ekipin e tyre të të rinjve, Valencia BC Sunny Delight, nga 2008 deri në 2010. Kjo periudhë e tij në Spanjë ishte një hap i rëndësishëm në zhvillimin e tij si basketbollist profesionist.Më pas, në vitin 2010, Shengelia bëri një tjetër hap të rëndësishëm në karrierën e tij duke nënshkruar me Spirou Charleroi të Belgjikës. Megjithatë, ai u huazua menjëherë te VOO Verviers-Pepinster për sezonin 2010-11, duke treguar se ai vazhdonte të kërkonte mundësi për të vazhduar përparimin e tij.Në gusht 2011, u bë e qartë se Shengelia do të luante për Spirou Charleroi në sezonin 2011-12, duke shënuar kështu një tjetër kapitull të rëndësishëm në udhëtimin e tij drejt bërjes një ylli të basketbollit ndërkombëtar. Kjo periudhë e hershme e karrierës së tij, e karakterizuar nga lëvizjet e shumta ndërmjet klubeve, dëshmoi përkushtimin e tij të pashembullt ndaj zhvillimit të aftësive të tij si një lojtar profesionist i klasit botëror.

Brooklyn Nets (2012–2014)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në draftin e NBA 2012, Shengelia u zgjodh me zgjedhjen e 54-të të përgjithshme nga Philadelphia 76ers. Kjo ishte një moment i rëndësishëm në karrierën e tij pasi ai fitoi të drejtën të luante në ligën më të mirë të basketbollit në botë.Menjëherë pas drafti, Shengelia u transferua në Brooklyn Nets, duke treguar se ekipi ishte i bindur për potencialin e tij.Në korrik 2012, Shengelia u bashkua me Nets për Ligën Verore të NBA 2012. Në 5 ndeshje të luara në këtë ligë, ai tregoi premtime të mëdha duke shënuar mesatarisht 10.2 pikë dhe 3.6 kërcime për lojë.Kjo periudhë e tij në Ligën Verore sigurisht që i bëri të qarta aftësitë e tija dhe siguroi një vend për të në listën e ekipit të Nets për sezonin e ardhshëm. Kjo ishte një hap tjetër i madh në karrierën e tij drejt bërjes një lojtar i rëndësishëm në NBA.

Pasi u draftua dhe u transferua te Brooklyn Nets, Shengelia nënshkroi zyrtarisht me Nets më 24 korrik 2012. Kjo shënoi fillimin zyrtar të përpjekjeve të tij për t'u bërë një lojtar i rëndësishëm në NBA.Gjatë sezonit të tij fillestar dhe të dytë me Nets, Shengelia u dërgua shpesh të luante për Springfield Armor në NBA D-League. Kjo tregon se Nets e konsideruan të rëndësishme që ai të merrte sa më shumë minuta loje dhe eksperiencë konkrete në nivel profesional, edhe pse jo ende në NBA.Kjo strategji e Nets për ta zhvilluar dhe përgatitur Shengelia për të ardhmen shpjegon pse ai nuk pati shumë minuta loje të drejtpërdrejta me ekipin e parë të Nets në fillim. Megjithatë, kjo gjithashtu tregon se Nets kishin besim të plotë në potencialin e tij dhe në aftësinë e tij për t'u bërë një lojtar kyç në të ardhmen.Kjo periudhë e hershme e tranzicionit në NBA ishte e rëndësishme për formimin e Shengelia si lojtar profesionist dhe e përgatitur atë për rolin e tij të ardhshëm me Nets.

Chicago Bulls (2014)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 janar 2014, Shengelia u këmbye nga Brooklyn Nets tek Chicago Bulls në këmbim të lojtarit Marquis Teague. Kjo tregon se Nets nuk e konsideronin më Shengelia si pjesë të planeve të tyre afatgjata dhe e shfrytëzuan mundësinë për ta këmbye atë.Pasi u transferua te Bulls, Shengelia nuk arriti të bëhej një pjesë e rëndësishme e rotacionit të ekipit. Më 14 prill 2014, vetëm tre muaj pasi u transferua, ai u hoq nga lista e Bulls.Kjo sugjeron se Bulls nuk e panë Shengelia si një lojtar që do të mund të kontribuonte në mënyrë të rëndësishme për ta në atë moment. Largimi i tij kaq shpejt pas transferimit tregon se ai nuk arriti të përshtatet siç kishin shpresuar në Bulls.Ky përvijim i ngjarjeve në karrierën e Shengelia deri në fund të sezonit 2013-14 tregon se, edhe pse ai u draftua me premtime të mëdha, ai nuk arriti të bëhet një lojtar i rëndësishëm në NBA në fillim të karrierës së tij. Kjo periudhë ishte padyshim një sfidë për të, por ai do të ketë pasur mundësi të tjera në të ardhmen për të treguar veten.

Baskonia (2014–2020)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 qershor 2014,Shengelia nënshkroi një kontratë trevjeçare me Baskonia.

Në derbin e Baskës së Bilbaos kundër ekipit të Tornike Shengelia më 1 mars 2015, pati një incident të dhimbshëm në minutat e fundit të ndeshjes. Me Bilbao Basket në avantazh, një përleshje e ashpër shpërtheu në fushë, duke rezultuar në përjashtimin e Shengelia dhe lojtarit të Bilbaos, Dejan Todorović.Pavarësisht thirrjes së arbitrit për udhëtim, Todorović dhe Shengelia u përfshinë në një incident fizik, me Todorović që dukej të ishte në situatë të vështirë. Kjo çoi në një reagim të menjëhershëm nga Todorović, i cili e shtyu Shengelia, duke kulmuar më pas edhe me një shkëmbim grushtash.Kjo nxiti kaos, me lojtarët e bankave që u futën në fushë për t'u përfshirë në sherr. Në mes të kësaj situate të tensionuar, Shengelia, ndërsa po largohej nga fusha, u ndalua për t'i kërkuar falje një fëmije që ndodhej në rreshtin e parë të tribunave.Ky incident i dhimbshëm e ilustron mirë tensionin dhe emocionet e larta të përfshira në një derbi të tillë të rëndësishëm. Megjithatë, sjellja e përgjegjshme e Shengelia në fund tregon pjekurinë dhe profesionalizmin e tij, pavarësisht kaosit rreth tij.

Sipas njoftimit tuaj, ACB deklaroi se kjo përleshje do të kishte pasoja dhe sanksione të rënda. Ata gjithashtu thanë se do të bisedonin me Federatën Spanjolle të Basketbollit për të ndryshuar rregulloret disiplinore, duke treguar se ishin të vendosur të merrnin masa për të parandaluar incidente të tilla në të ardhmen.Më tej, ACB njoftoi se më 5 mars, ata pezulluan përkohësisht lojtarët Todorović dhe Shengelia deri në zgjidhjen përfundimtare të rastit. Kjo tregon se ishin të vendosur të merrnin masa disiplinore të ashpra ndaj lojtarëve të përfshirë në këtë incident.Kjo reagim i fortë nga ACB ilustron qartë se ata nuk do të toleronin një sjellje të tillë në lojërat e tyre dhe ishin të vendosur të mirnin masa për të ruajtur standardet e lartë të sjelljeve profesionale në kampionat. Veprimet e tyre të shpejta dhe të vendosura dëshmojnë se ata e merrnin këtë çështje shumë seriozisht.

Të dy klubet pretenduan se kishin të njëjtat sanksione se në vitin 2004, kur ndodhi përleshja Real Madrid dhe Estudiantes.Më në fund,më 11 mars,gjyqtari disiplinor pranoi ta pezullonte atë për pesë ndeshje, Todoroviç për katër dhe një gjobë prej 3,000 € për lojtarin e Bilbao Basket,Dairis Bertāns dhe vëllezërit Baskonia,Mamadou dhe Ilimane Diop.

Më 7 qershor 2017, Shengelia nënshkroi një zgjatje të kontratës trevjeçare me Baskonia, duke treguar se ai ishte një element kyç i ekipit të tyre.Në 33 ndeshjet e EuroLeague gjatë asaj sezoni, ai pati mesatare të shkëlqyeshme prej 13.7 pikësh, 6.1 kërcimesh dhe 2.2 asistimesh për ndeshje, duke treguar formën e tij të lartë.Kjo performancë e ndihmoi atë të emërohej në Ekipin e Parë të All-EuroLeague për sezonin 2017-18, një njohje e madhe e cilësive të tij.Në maj 2018, ai mori edhe një njohje tjetër, duke përfunduar si i dyti në votimin për MVP të Ligës ACB, pas legjendës së Realit, Luka Dončić.Në gusht 2018, Shengelia nënshkroi një zgjatje të kontratës katërvjeçare me Baskonia deri në vitin 2022, duke treguar besimin që klubi kishte në të dhe synimin për të ndërtuar një ekip afatgjatë rreth tij.Kjo tregon se Shengelia ishte bërë një lojtar shumë i rëndësishëm dhe i respektuar në Baskonia, duke luajtur një rol kyç në sukseset e ekipit të tyre në vitet e ardhshme.

CSKA Moskë (2020–2022)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 korrik 2020,ai nënshkroi një kontratë trevjeçare me klubin rus CSKA Moskë.

Shengelia e arsyetoi qëndrimin e tij duke thënë: "Unë e marr këtë vendim në shenjë proteste kundër pushtimit rus të Ukrainës. Nuk e konsideroj të mundur të vazhdoj të luaj për klubin e Ushtrisë së Kuqe." Kjo deklaratë e fuqishme tregon se ai ishte i gatshëm të sakrifikonte karrierën e tij për të shprehur kundërshtimin e tij të qartë ndaj agresionit rus.Ndonëse CSKA e akuzoi Shengelia dhe lojtarët e tjerë për shkelje të kontratave, ata në të vërtetë nuk kishin mënyra për të ndërmarrë veprime ligjore, pasi Rusia ishte pezulluar nga Euroliga dhe FIBA në atë kohë. Kjo i privoi CSKA-në nga mundësia për të ndjekur në mënyrë efektive çështjen ligjore kundër lojtarëve që e braktisën klubin.Ky veprim i guximshëm i Shengelia-s dëshmon se ai ishte i prirur të bënte sakrifica personale për t'u shprehur kundër agresionit rus ndaj Ukrainës, duke treguar kështu vendosmërinë e tij morale dhe politike në një kohë të vështirë.

Virtus Bologna (2022–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 mars 2022, ai nënshkroi një marrëveshje me klubin italian deri në fund të sezonit. Kjo ishte një lëvizje e mençur nga Shengelia, pasi ai mund të vazhdonte karrierën e tij në një mjedis të ri, ndërsa gjithashtu shfaqte vendosmërinë e tij politike.Loja e tij brenda në Virtus Bologna u tregua shumë e suksesshme. Pasi mposhtën kundërshtarët e tyre Lietkabelis, Ulm dhe Valencia në tre raundet e para të play-off-it, Virtus arritën të fitojnë EuroCup-in e parë të klubit të tyre më 11 maj 2022, duke mposhtur Bursaspor me rezultatin 80-67. Kjo i siguroi atyre kualifikimin në EuroLeague pas 14 vitesh.Edhe pse Virtus e përfundoi sezonin e rregullt në vendin e parë dhe kishte eliminuar Pesaro dhe Tortona në dy raundet e para të play-off-eve, ata u mundën në finalet kombëtare 4-2 nga Olimpia Milano. Megjithatë, sezoni i tyre mbetet një sukses i madh, duke fituar EuroCup-in dhe kthyer Virtus Bologna në arenën e EuroLeague.Kontributi i Shengelia-s ishte thelbësor në këtë ngritje të Virtus Bologna, duke treguar një herë të tjetër cilësitë e tij të larta si lojtar.

Më 13 shtator 2022, Shengelia nënshkroi një marrëveshje të re dyvjeçare me klubin italian deri në qershor 2024. Kjo tregon se Virtus shihte Shengelia-n si një pjesë shumë të rëndësishme të projektit të tyre afatgjatë.Më 29 shtator 2022, Virtus fitoi Superkupën e tij të tretë, duke mposhtur Banco di Sardegna Sassari me rezultat 72-69. Kjo ishte një tjetër trofeu i rëndësishëm për Virtus, pasi ata vazhduan të demonstronin forcën e tyre në nivel kombëtar.Megjithatë, për fat të keq Shengelia nuk mundi të luante në këtë ndeshje, për shkak të një dëmtimi në shpatull që ai pësoi para Eurobasket 2022. Kjo ishte me siguri një zhgënjim për lojtarin, por duke pasur një kontratë dyvjeçare, ai do të ketë mundësi të tregojë veten sërish në sezonet e ardhshme.Edhe pse Virtus kishte premisa të mira, ata e mbylli sezonin e Euroligës në vendin e 14-të dhe nuk u kualifikuan për play-off. Ata gjithashtu u mposhtën në finalen e Kupës së Basketbollit të Italisë nga Brescia.Megjithatë, në play-off-et kombëtare, Virtus u kualifikua në finale, duke mposht 3-0 Brindisin dhe Tortonan. Edhe pse ata u mundën 4-3 nga Olimpia Milan në finale, kjo ishte një ndeshje e konsideruar ndër më të mirat në vitet e fundit të basketbollit italian.Në përgjithësi, pavarësisht disa dështimeve, Virtus Bologna dhe Tornike Shengelia vazhdojnë të jenë konkurrues në nivel kombëtar dhe evropian. Shpresa është që me kontratën e re, Shengelia të mund të luajë një rol kyç në suksesin e Virtus në sezonet e ardhshme.

Më 24 shtator 2023,pasi mposhti Olimpia Milano në gjysmëfinale, Virtus fitoi Superkupën e tij të katërt dhe të tretën radhazi, duke mundur 97–60 Germani Brescia.Shengelia u emërua MVP e turneut.

Karriera e ekipit kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shengelia është anëtare e kombëtares së Gjeorgjisë për të moshuarit. Me Gjeorgjinë,ai luajti në EuroBasket 2011,Eurobasket 2015 dhe Eurobasket 2017.

Në shkurt 2023,Shengelia ishte një lojtar kyç në listën e Gjeorgjisë që u kualifikua për Kupën e Botës së saj të parë në 2023.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Euroleague player statistics legend

NBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:NBA player statistics start |- | style="text-align:left;"| 2012–13 | style="text-align:left;"| Brooklyn | 19 || 0 || 4.9 || .435 || .500 || .563 || 1.2 || .2 || .2 || .1 || 1.6 |- | style="text-align:left;"| 2013–14 | style="text-align:left;"| Brooklyn | 17 || 0 || 8.1 || .458 || .000 || .375 || .8 || .7 || .1 || .1 || 1.5 |- | style="text-align:left;"| 2013–14 | style="text-align:left;"| Chicago | 9 || 0 || 1.9 || .500 || .000 || .000 || .2 || .2 || .1 || .0 || .4 |- class="sortbottom" | style="text-align:left;"| Career | style="text-align:left;"| | 45 || 0 || 5.5 || .451 || .125 || .500 || .9 || .4 || .1 || .1 || 1.3 |}

EuroLiga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Euroleague player statistics start |- | style="text-align:left;"| 2011–12 | style="text-align:left;"| Charleroi | 9 || 9 || 20.6 || .500 || .286 || .682 || 4.3 || 1.0 || .3 || .1 || 8.3 || 7.1 |- | style="text-align:left;"| 2014–15 | style="text-align:left;" rowspan=6| Baskonia | 24 || 23 || 21.6 || .439 || .229 || .820 || 4.8 || .8 || .6 || .7 || 9.5 || 10.3 |- | style="text-align:left;"| 2015–16 | 9 || 7 || 19.2 || .561 || .500 || .682 || 3.8 || 1.2 || .8 || .6 || 9.1 || 10.4 |- | style="text-align:left;"| 2016–17 | 24 || 13 || 20.8 || .511 || .542 || .778 || 4.1 || 1.4 || .8 || .3 || 10.8 || 12.0 |- | style="text-align:left;"| 2017–18 | 33 || 17 || 25.5 || .569 || .326 || .681 || 6.1 || 2.2 || .8 || .5 || 13.7 || 18.2 |- | style="text-align:left;"| 2018–19 | 20 || 15 || 24.2 || .526 || .393 || .529 || 4.3 || 1.6 || 1.1 || .6 || 11.4 || 13.0 |- | style="text-align:left;"| 2019–20 | 28 || 28 || 30.2 || .586 || .391 || .769 || 5.6 || 2.9 || 1.0 || .5 || 15.9 || 18.5 |- | style="text-align:left;"| 2020–21 | style="text-align:left;" rowspan=2| CSKA Moscow | 37 || 35 || 24.5 || .508 || .315 || .651 || 4.9 || 2.3 || 1.2 || .2 || 11.2 || 12.1 |- | style="text-align:left;"| 2021–22 | 15 || 13 || 24.4 || .527 || .333 || .733 || 4.7 || 2.5 || .9 || .3 || 12.7 || 14.1 |- class="sortbottom" | style="text-align:center;" colspan=2 | Career | 197 || 159 || 24.2 || .526 || .365 || .707 || 4.9 || 1.9 || .9 || .5 || 12.0 || 13.8 |}

Season Team League GP MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG BPG PPG
2008–09 Spanja Pamesa Valencia ACB 6 10.5 .620 .000 .800 1.7 .5 .5 .2 3.3
2009–10 Spanja Pamesa Valencia B EBA 21 29.5 .539 .290 .481 8.0 1.9 .9 1.0 15.7
2010–11 Belgjika Verviers-Pepinster BLB 32 17.0 .511 .130 .750 4.1 .5 .8 .3 6.5
2011–12 Belgjika Belgacom Spirou BLB 29 18.4 .494 .279 .628 4.8 1.1 1.1 .3 8.8
2012–13 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Springfield Armor NBA D-League 10 36.6 .581 .366 .675 8.2 4.0 2.3 1.0 24.3
2013–14 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Springfield Armor NBA D-League 4 27.3 .615 .200 .818 5.0 1.5 .5 1.3 13.3
2014–15 Spanja Baskonia ACB 31 20.3 .532 .362 .804 4.0 1.0 .5 .4 10.1
2015–16 Spanja Baskonia ACB 19 17.0 .580 .300 .750 3.6 0.9 .6 .5 8.7
2016–17 Spanja Baskonia ACB 31 22.1 .541 .324 .694 4.8 1.3 1.0 .7 10.5

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.nba.com/summer-league/2012/players/sl_tornike_shengelia/index.html

http://www.nba.com/nets/news/brooklyn_nets_sign_tornike_shengelia_122407.html

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

s/shengto01 Tornike Shengelia at archive.fiba.com Tornike Shengelia at draftexpress.com Tornike Shengelia at fibaeurope.comStampa:Virtus Bologna current rosterStampa:Navboxes