Tosin Abasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tosin Abasi
Animals As Leaders @ Euroblast 2016 63.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesTosin Abasi
U lind (1983-01-07) 7 Janar, 1983 (40 vjeç)
PrejardhjaWashington, D.C., SHBA
ZhanretProgressive metal, djent, jazz fusion
PunaMuzikant
VeglatKitarë, bass
Vitet aktive2000 - prezent
Shtëpitë diskografikeProsthetic Records
BashkëpunimetAnimals as Leaders, Reflux, Born of Osiris, TRAM

Tosin Abasi është kitarist virtuoz amerikan dhe themeluesi i progressive metal bendit Animals as Leaders. Para se t'i themelonte Animals as Leaders, ai ishte kitarist për bendin technical metalcore Reflux. Ai ka inçizuar tre albume me Animals as Leaders: albumin debutant të vetë-titulluar, Weightless, dhe The Joy of Motion. Abasi është përdorues i njohur i kitareve elektrike tetë-telëshe.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Animals as Leaders[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]